Marek Adler ministrovi školství: Pane ministře, mlčte!
Marek Adler, foto: Martina Adlerová
Marek Adler, foto: Martina Adlerová

Marek Adler ministrovi školství: Pane ministře, mlčte!

24 října, 2023 4 Od Pavel Žižka

Slon v porcelánu nebo Barbar Conan? Těžko říct, zda šlo o záměr nebo bezpříkladnou neobratnost. Ministru školství Mikuláši Bekovi se podařilo zvednout ze židle nejednoho učitele, ředitele, školníka, kuchařku, a dokonce i řadu starostů. Stačil mu k tomu jediný a jinak nevinně vyhlížející rozhovor pro Seznam zprávy, v němž vládní neschopnost přehrál na všechny výše zmíněné i mnohé další. A rozhodně nešlo primárně o platy učitelů.

S vyzněním rozhovoru je sám ministr zřejmě spokojen, protože jej sdílel na svém profilu na sociální síti X (dříve Twitter). Činovníci ve vzdělávání a odborníci na vzdělávání už z něj tolik na větvi nejsou. Vše naprosto trefně popisuje například komentář Marka Adlera, ředitele Základní školy Be Open a autora podcastu Mozaika vzdělávání. Ten na svém facebookovém profilu celou věc komentoval slovy:

Nejprve jsem si myslel, že nadpis rozhovoru s ministrem školství Mikulášem Bekem na webu Seznam Zprávy je jen mediální zkratkou a provokací, aby přitáhl pozornost jinak k tématu školství letargických čtenářů, ale…
On to pan ministr opravdu řekl! 😞😰😡
Doslova: „Berme prostě jako fakt, že většina českých voličů není nakloněna tomu, že by si nechala zvýšit daně proto, aby učitelé mohli mít o 5000 korun měsíčně víc.“
Rozumím tomu, že státní rozpočet není zrovna v kondici, rozumím tomu, že pan ministr nebyl u předchozích jednání a je již třetím ministrem v tomto volebním období. Jenže to vůbec nevysvětluje, proč ministr školství staví učitele do extrémně nepříjemné situace, proč se proti nám takto přímo obrátil.
❌ Učitelé ani před volbami, ani po volbách neslibovali průměrný učitelský plat ve výši 130 % průměrné mzdy. Byly to jednotlivé vládní strany i vláda jako celek.
❌ Učitelé nezanesli výše zmíněný slib do zákona, aniž by měli finance a nástroje, jak tento slib dodržet. Byla to vláda.
Učitelé jsou obětí vládní rétoriky. Zatímco po lepších letech letí životní úroveň učitelů strmě dolů, v médiích jsou učitelé (bohužel nejen) ministrem školství vyobrazováni jako privilegovaná skupina, která chce modré z nebe.
😢 Jak už jsem dříve psal, současná vládní koalice dostala (nejen) můj hlas s tím, že přinese věcnou komunikaci, klid a rozvahu, rozhodnutí založená na datech… Kruté procitnutí!
Osobně mám již jen jediné přání: Pane ministře, mlčte! 🫢 Děkuji.
Zároveň vyhlížím čtvrtého ministra školství tohoto volebního období. Ne, že by byla změna k lepšímu zaručena, ale naděje umírá poslední. Připomeňme si, že vládní koalice deklarovala, že školství je vedle obrany její hlavní prioritou.
K tomu mi hlavou běží řada otázek:
❓ Proč průměrný ministr školství nevydrží ve své funkci ani jeden rok?
❓ Proč v této funkci selhávají i jinak schopní lidé?
❓ Jaké kompetence by měl mít budoucí ministr školství?
❓ Kolik potenciálně úspěšných ministrů školství v Česku vůbec máme?
Co vy na to?

V podobném duchu se vyjádřila i organizace Učitelská platforma.

zdroj: Marek Adler