Mladí skláři tvořili v Anníně

Mladí skláři tvořili v Anníně

18 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

Již posedmé otevřela v pátek 14. října své provozy nejmladší generaci sklářských výtvarníků sklárna Annín. Účastníci VII. Mezinárodního sklářského sympozia Annín 2022 tu svoji kreativitu a mnohdy i nový pohled na sklářský design a volnou tvorbu ukazovali až do neděle 16. října. Všechna díla pojilo společné téma ‚Zvedl se vítr‘.
Na šumavské sklářské sympozium přijeli studenti ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské z Valašského Meziříčí a Státní sklářské školy (Staatliche Glasfachschule) z německého Rheinbachu. Díky tomu, že je sympozium otevřené pro veřejnost, mohl každý sledovat, jak se původní návrh na papíře nebo model budoucího sklářského produktu proměňuje v umělecké dílo.

„Akce a projekty, jako je sklářské sympozium pro mladé talentované výtvarníky v Anníně, napomáhá motivovat mladé lidi ke studiu sklářských škol a k udržení dlouhodobé sklářské tradice, kterou v Čechách máme. Proto její uspořádání Plzeňský kraj vždy rád podpořil a hodlá v tom pokračovat i v dalších letech,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropské záležitosti Petr Vanka.

Připraven byl také doprovodný program – dočasná naučná stezka po sklářské osadě Annín, návštěvy pohřební kaple rodiny Schmidů, komentované prohlídky a pro děti hra Příležitost pro malé návrháře. Návštěvníci tu mohli také začít s nákupem vánočních dárků.

Uspořádání Sympozia podpořily Česko-německý fond budoucnosti, Plzeňský kraj a obec Dlouhá Ves. Díky nim se i v letošním roce podařilo pokračovat v tradici konání mezinárodních sympozií mladých výtvarníků, která přinášejí do více než 225 let staré sklárny ty nejmladší výtvarné podněty.

zdroj a foto: Plzeňský kraj