Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky. Systém elektronického podání přihlášek na střední školy nefunguje
Škola, ilustrační foto, zdroj: Pixabay
Škola, ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždycky. Systém elektronického podání přihlášek na střední školy nefunguje

1 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Český stát a přechod do moderní doby on-line světa, to je příběh na telenovelu. Ať už to byl e-shop na prodej elektronických dálničních známek za minulé vlády nebo třeba před pár dny aplikace eDoklady, výsledek je vždy stejný. Totální kolaps na začátku. A ten se nyní nevyhnul ani projektu ministerstva školství.

MŠMT letos čekala jediná zásadní změna vzdělávacího systému. Rodiče deváťáků, deváťáci samotní a nakonec i střední školy mají být letos poprvé ušetřeni naprostého chaosu kolem přijímacího řízení na střední školy. Odpadnout má v případě neúspěchu v prvním kole obcházení škol a přelévání „čáry přijatých“ podle toho, kterou ze dvou škol si naopak vyberou ti úspěšnější.

Vše má vyřešit nový elektronický systém. Deváťáci se nově mohou hlásit na tři střední školy a zvolí si svou vlastní prioritizaci. Elektronický systém pak zpřehlední, zrychlí a zcivilizuje zejména dění po přijímacích zkouškách. Díky centrálně evidované prioritizaci studentů bude mnohem dříve jasné, kdo se na obor skutečně dostal a které obory mají volná místa. Pokud tedy bude fungovat.

I tento státní projekt je totiž zahájen fiaskem, ač byla veřejnost dlouho předem přesvědčována o opaku. Systém měl být spuštěn právě dnes, tedy 1. února 2024. Místo toho Ministerstvo školství mládeže i tělovýchovy jen lakonicky informuje:

Spuštění systému elektronického podávání přihlášek na střední školy (DiPSy) bylo odloženo z důvodů komplikací s nahráváním příloh. Jakmile CERMAT problém vyřeší, bude systém znovu otestován z hlediska bezpečnosti. Za vzniklé komplikace se omlouváme.
O dostupnosti systému budeme informovat na všech komunikačních kanálech MŠMT.
Celý problém se jistě včas povede vyřešit ke všeobecné spokojenosti a na jaře si na něj vzpomene jen málokdo. V tuto chvíli se hovoří o spuštění v pátek 2. února. Na druhou stranu se jedná o další selhání státu na cestě k vlastní modernizaci, kterou tak moc potřebuje.
zdroj: Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy