Na říjnové pátky a soboty mají na zámku ve Zbiroze připravený bohatý program
Zámek Zbiroh, foto: Marek Vidtman, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=80572429

Na říjnové pátky a soboty mají na zámku ve Zbiroze připravený bohatý program

5 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

Děti i dospělí se mohou v říjnu vrátit o několik století zpět. Na zámku Zbiroh totiž připravili speciální říjnový program. Každý pátek od 18 hodin se můžete vydat na romantickou večerní prohlídku tohoto šlechtického sídla. Děti si pak užijí sobotní odpoledne, které patří zejména  gastronomii z doby Karla IV., Rudolfa II. či Marie Terezie.

Romantiku potemnělého zámku je možné zažít každý pátek od 7. do 28. října. Během prohlídky se dozvíte, co vedlo mladé středověké šlechtice, aby se podřizovali přísným pravidlům templářského řádu. Kdo stál u zrodu evropských katedrál? Jak vypadala platební karta středověku? Koho ochraňují současní templáři a kdo ochraňuje templáře? To vše a mnohé další poodhalí noční tematická prohlídka věnovaná mysterióznímu řádu templářů.

Každou říjnovou sobotu od 13.30 pak na zámku Zbiroh uvítají rodiny s dětmi. Speciální prohlídka je zaměřená na stolování a vývoj gastronomie od středověku až po 20.století. Děti se dozví, čemu Templáři vděčili za svoji dlouhověkost, poznají nejoblíbenější pokrm Karla IV., naučí se, jak připravit kaši z mlhy, dozví se, proč byl vydán zákaz používání vidliček, kterak vznikl čaj o páté a spoustu dalších zajímavostí nejen z královské kuchyně. Organizátory potěší, pokud děti dorazí v kostýmech princů a princezen, králů a královen a dalších urozených postav.

Více informací a rezervace prohlídek na webu zbiroh.com.