Na rokycanské Oslavy osvobození dorazilo 6 500 návštěvníků
8 května, 2023Po třech letech se uskutečnily v Rokycanech Oslavy osvobození, které připomínají 78. výročí od osvobození v květnu 1945. Programu, který cílil především na děti, se zúčastnilo na 6 500 lidí. Akce se konala v Muzeu na demarkační linii, v největším nestátním vojenském muzeu v České republice, v neděli 7. května 2023 odpoledne.
Při posledních oslavách se akce zúčastnilo na 5 000 lidí. Nechyběly ukázky vojenské techniky, Policie ČR či překvapení ze vzduchu. Programu rokycanských oslav se zúčastnili hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták s členy rady kraje Pavlem Čížkem a Vladimírem Krocem, vojenský přidělenec James Hackbarth, zástupce Velvyslanectví Spojených států v České republice, zástupci Krajského vojenského velitelství Plzeň či zástupci amerických veteránů.
„V letošním roce máme rekordní účast na Oslavách osvobození. Nedělního programu se zúčastnilo okolo 6 500 lidí. Na organizaci dnešní akce se podílelo 130 lidí. Letos byla také hojná účast dětí v rámci jejich programu, kdy na 250 dětí se účastnilo tzv. výcviku barikádníků. Počasí nám v letošním roce naštěstí také velmi přálo, bylo slunečno a především nepršelo. Z programu byl největší zájem samozřejmě o dynamické ukázky. Překvapením ze vzduchu byl seskok sedmi parašutistů, z nichž jedna byla žena. Nad hlavou nám také prolétla tři letadla,“ uvedla po skončení programu za Muzeum na demarkační linii Radka Vávrová.
„Oslavy jsme naplánovali na neděli 7. května, den, kdy vojáci 23. průzkumné eskadrony 16. obrněné divize USA přijeli v roce 1945 do ulice Stodolní, dnešní ulice Josefa Knihy. Dopoledne jsme si připomněli na čtyřech místech v Rokycanech památku padlých vojáků. Hlavní pietní akt se konal v muzeu ve 13 hodin,“ uvedl starosta města Tomáš Rada.
„Statistiky uvádí, že počet obětí války se pohybuje okolo 62 milionů lidí. Nebyli to jen vojáci na obou válečných stranách. Konečné řešení židovské otázky, jak nacisté pojmenovali židovský holocaust, se týkal zhruba 11 až 17 milionů Židů, kteří byli odvlečeni do koncentračních táborů. Také z Rokycan byly odvlečeny všechny židovské rodiny, připomeňme osud nedávno zemřelé Zdeny Fantlové. Tragédii těchto rodin se město rozhodlo připomenout budováním kamenů zmizelých,“ řekl mimo jiné starosta Tomáš Rada při pietním aktu v muzeu.
„Jsem velmi rád, že si konec války můžeme připomenout v prostorách Muzea na demarkační linii v Rokycanech, které vzniklo v roce 1997. Rád bych proto poděkoval všem lidem, kteří se na zajištění těchto oslav a chodu muzea podílejí,“ uzavřel starosta Tomáš Rada.
„V rámci odpoledního programu v muzeu se děti aktivně zapojily do stavby barikády v době pražského povstání, prošly vojenským výcvikem a speciálně jim zahrál orchestr Tremolo. V závěru dne jim pak byly předány speciální odměny,“ přiblížil program zaměřený na děti ředitel Muzea na demarkační linii František Koch.
Ve 12 hodin zahájily program přelety tří letadel a ukázka z muzikálu Dalibora Bárty o životě na demarkační linii – Kozí válka. „Jsem překvapen, kolik lidí zavítalo do rokycanského muzea a až dojat, že si společně v tak hojném počtu stále připomínáme pro nás stěžejní historické události,“ řekl v Rokycanech po ukázce z muzikálu Kozí válka šéf plzeňského muzikálu Lumír Olšovský.
„V odpoledním bloku nechyběly ukázky Policie ČR, defilé armád, dynamická ukázka Zatčení K. H. Franka, seskok parašutistů i bojová ukázka Demarkační linie – květen 1945. Závěr programu patřil představení pásové a kolové techniky v terénu,“ doplnil program František Koch. Součástí programu byly i dobové tábory a výstavy. Všechny vnitřní i vnější expozice muzea byly v Muzeu na demarkační linii otevřené. Program v muzeu byl zcela zdarma.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová