Na Šumavě startují vycházky divočinou s průvodci
Šumava, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Šumava, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Na Šumavě startují vycházky divočinou s průvodci

31 května, 2024 0 Od Pavel Žižka

Národní park Šumava, resp. některého jeho části, jsou jedněmi z posledních míst na našem území, kde divokou přírodu neovlivňuje člověk. A právě do takových míst zavedou návštěvníky profesionální průvodci Národního parku Šumava. Prví vycházky divočinou začínají 1. června.

Pracovníci Národního parku Šumava slibují, že při „výpravách za divočinou“ budete mít možnost nahlédnout do domova vzácných divokých zvířat a rostlin, do míst, která jinak žijí svým životem bez přítomnosti člověka. Od června až do konce října tak máte možnost zúčastnit se jedinečných vycházek na území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat. Vyskytuje se zde volně rys, tetřev, jelení zvěř, tetřívek, vlk, bobr a mnoho dalších vzácných živočichů a samozřejmě i rostlin.

Aby na Šumavě zůstala i pro příští generace zachována, tak je nutné ponechat co nejrozsáhlejších území bez ovlivňování člověka. V národním parku jsou za tímto účelem vymezeny klidové zóny (dříve I. zóny), kde je vstup omezen jen na řídkou síť značených stezek anebo se zde trasy vůbec nevyskytují. Taková území tvoří necelou pětinu národního parku.

Při „výpravách za divočinou“ má možnost nahlédnout do šumavského domova divokých zvířat z pochopitelných důvodů pouze omezený počet lidí. Vycházky se konají za každého počasí a jsou fyzicky i značně náročné.

V roce 2024 je  připraven vycházkový kalendář poznávacích doprovodů s průvodcem do 12 oblastí Národního parku Šumava po celkem 35 rozličných trasách. Celkem je pro letošek naplánováno více než 100 výprav, včetně dvoudenních tras.

Zahájení registrací a prodeje vycházek bylo spuštěno ve středu 15. 05. 2024 od 09:00 na webu npsumava.cz.

zdroje: Národní park Šumava, Kudyznudy