Nabitý víkend v Rokycanech: originál Alfonse Muchy i oslavy na rozhledně
Rozhledna na Kotli, foto: Pavel Žižka
Rozhledna na Kotli, foto: Pavel Žižka

Nabitý víkend v Rokycanech: originál Alfonse Muchy i oslavy na rozhledně

10 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Na druhý květnový víkend je v Rokycanech připraven vskutku bohatý program. Na své si přijdou milovníci umění i nadšenci do turistiky. Na sobotu 13. května je totiž přichystána oslava 9. výročí rozhledny na Kotli, letos nově doplněná soutěžemi pro děti i dospělé. Neděle 14. května pak bude patřit druhé komentované prohlídce Od Muchy až na věž kostela. Její kapacita je však již zcela naplněna.

„Deváté výročí rozhledny na Kotli jsme spojili s 50. ročníkem turistické akce Rokycanské pochody. Registrace účastníků proběhne v sobotu 13. května od 8 do 10 hodin v zasedací místnosti Triana na nádvoří radnice, Masarykovo náměstí 1. Každý registrovaný účastník obdrží diplom a drobné upomínkové předměty. Od 11 hodin mohou i neregistrovaní zájemci cestou k rozhledně, ze směru od ulice Kotelská, absolvovat na několika stanovištích soutěže o ceny. Na své si přijdou nejen děti, ale i dospělí, o což se postarají členové oddílu Divoká Orlice. Občerstvení u rozhledny je zajištěno, od 13 hodin zahraje kapela Lignit,“ popsal akci Tomáš Hůlka, vedoucí Odboru školství a kultury Městského úřadu Rokycany. Registraci na Rokycanské pochody již tradičně zajišťují členky Onko klubu Rokycany.
Akce Od Muchy až na věž kostela II se uskuteční v neděli 14. května 2023 od 14 hodin. Komentovaná prohlídka je zdarma, kapacita prohlídky však byla naplněna během pár dnů. Prohlídka zahrnuje 16 metrů dlouhou Obřadní síň rokycanské radnice, kde se zájemci dozvědí především o originálu obrazu Alfonse Muchy Basilejský koncil se sklání před Janem Rokycanou z roku 1933. Zavítají také do pracovny starosty, kde je galerie starostů Rokycan od roku 1850. Poté se přesunou kolem mariánského sloupu do kostela Panny Marie Sněžné. Po prohlídce kostela je možné vyjít na empírovou 66 metrů vysokou věž, jejíž ochoz je ve výšce 29 metrů. Procházka bude zakončena prohlídkou interiéru Fitzovy hrobky a náhrobků významných rokycanských občanů v parku U Plzeňské brány.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany