Národní park Šumava vydal knihu pro nevidomé a dvě audioknihy
Kniha Šumavské skvosty, zdroj: Jan Dvořák, NP Šumava
Kniha Šumavské skvosty, zdroj: Jan Dvořák, NP Šumava

Národní park Šumava vydal knihu pro nevidomé a dvě audioknihy

18 února, 2023 0 Od Pavel Žižka

Na Šumavě si letos připomínají šedesát let od vyhlášené místní chráněné krajinné oblasti. V rámci oslav přichází Správa Národního parku Šumava s dárky pro nevidomé návštěvníky a milovníky Šumavy – s novou knihou o šumavských skvostech napsanou v Braillově písmu, která zároveň vznikla jako audiokniha a s audioknihou Národní park Šumava – 30 let. Toto výročí na Šumavě slavili před dvěma lety.

Kniha s názvem „Šumavské skvosty“ je už druhou šumavskou publikací určenou pro nevidomé návštěvníky. Oproti první knize, vydané v roce 2014 „Šumava pro všechny – Průvodce pro turisty se zrakovým postižením“, která byla pouze v Braillově písmu a doplněná reliéfními mapami, má nová knížka soutisk zvětšeného a Braillova písma. Přečíst si ji proto mohou jak nevidomí, tak slabozrací nebo i zdraví čtenáři.

„Nápad vytvořit takovou publikaci, která by představovala šumavské skvosty z oblasti fauny a flóry, vyšel z konzultací s Michalem Sudíkem z Knihovny a tiskárny pro nevidomé K.E. Macana v Praze. Chtěli jsme ji použitím dvojího písma, nádherných ilustrací Pavla Procházky a fotografií věnovat hned několika skupinám čtenářů se zrakovým znevýhodněním,“ vysvětluje autorka Lenka Dvořáková, která má na Správě NP Šumava na starosti práci s hendikepovanými návštěvníky. „Tato kniha bude k zapůjčení na všech informačních a návštěvnických centrech Správy NP Šumava, ve vybraných externích infocentrech, knihovnách a především v centrech pro nevidomé a ve speciálních školách. Aby se dostala mezi co nejširší veřejnost, vznikla pod vedením rozhlasového režiséra Jakuba Doubravy také její audioverze načtená moderátorem a producentem Michalem Jančaříkem,“ dodává.

Audiokniha „Šumavské skvosty“ je volně k poslechu na oficiálním youtube kanálu Správy NP Šumava zde: www.youtube.com/npsumava a díky úzké spolupráci s turistickou oblastí Šumavsko, také na jejich Šumavských podcastech, které si zdarma můžete poslechnout na vašich oblíbených podcastových aplikacích.

„Kniha Národní park Šumava – 30 let, je dílem, které shrnuje to nejzásadnější, co se za posledních více než 30 let na Šumavě odehrálo. Proto bylo nasnadě, že vznikla také audioverze této publikace a to pod taktovkou profesionálního rozhlasového režiséra Jakuba Doubravy a mistra zvuku Ondřeje Fraňka. Příběhy vlků, rysů, kornatců, perlorodek, puštíka, sokola, ale také lokalit, jako jsou Březník, Poledník, Smrčina a další, převedli do mluvené formy Michal Jančařík, herec Jan Dvořák nebo Mia Fellow, která také zkomponovala původní hudbu pro toto dílo,“ zmiňuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák, který je současně autorem této knihy.

Audiokniha má dohromady 36 dílů, a posluchači se mohou těšit vždy na nový díl každý pátek až do začátku října letošního roku a to zdarma, na oficiálním YouTube kanálu Správy NP Šumava nebo na Šumavských podcastech turistické oblasti Šumavsko.

Kniha „Národní park Šumava – 30 let, je stále v prodeji a to buď v informačních a návštěvnických střediscích Správy NP Šumava nebo na e-shopu zde: https://eshop.npsumava.cz/produkt/narodni-park-sumava-30-let/

zdroj: Jan Dvořák, NP Šumava