Nejfunkčnější kořenky do šuplíku
1 září, 2023Při uvažování o nové kuchyni jim často nevěnujeme příliš pozornosti. Nejdřív si vybereme design a rozestavení skříněk, spotřebičů, dřezu,… Pak nás čekají hodiny nad katalogy výrobců nádobí a kořenky jako by neexistovaly. Přitom jsou to právě ony, které mohou vaření výrazně zkomplikovat nebo naopak zjednodušit a zároveň pomohou udělat z vašeho jídla kulinářskou bombu.
Na linku nebo do šuplíku?
Kromě toho, že koření rozsvítí vaše pokrmy, může rozsvítit i vaši kuchyň. Obvykle jde totiž nejen o zajímavě vonící a chutnající substance, ale též o velmi estetické. Dokonce o tak estetické, že je spousta amatérských kuchařů schraňuje v plastových či skleněných kořenkách přímo na kuchyňské lince. Nejen, že to dobře vypadá, ale koření je také hned po ruce. A máte i přehled o tom, co brzy dojde.
Jenže každá mince má dvě strany a průhledné kořenky na lince mají i řadu nevýhod. Hlavně jsou vystaveny světlu, které na některé druhy koření rozhodně nemá blahodárný vliv. Vlhko od mytí nádobí, horko od sporáku – ani to nejsou zrovna atributy, které by koření prospívaly. Pokud chcete co nejdéle uchovat koření ve špičkové kvalitě, zapomeňte na to, že byste se jím kochali při každém pohledu na kuchyňskou linku a kořenky umístěte do šuplíku.
Řešte tvary i materiály
Pokud umístíte kořenky do šuplíku, jejich vyvedení ze skla nebo z plastu naopak oceníte. Jen rychlým pohledem zkontrolujete, co kořenka obsahuje a nezdržujete se zdlouhavým hledáním toho správného koření. Pokud zvolíte neprůhledný materiál, zajímejte se o to, z čeho je vyrobeno víčko kořenky, jestli půjde popsat nebo polepit, ať máte i v těchto ingrediencích systém.
Za vhodné materiály na výrobu kořenek lze označit všechny takové, které dokonale izolují a z koření neodeberou vůni. Vedle skla je tedy skvělý i porcelán nebo keramika. Kovy či dřevo je pak třeba řádně vybírat a dát na doporučení odborníků nebo zkušenosti majitelů.
A rozhodně byste neměli skončit pouze u materiálu. Důležitý je i tvar takových kořenek. Pokud je umístíte do šuplíku, oceníte, pokud budou stabilní, abyste je po každém otevření nemuseli skládat do původní formace. Hranaté kořenky se budou opírat jedna o druhou a navíc skvěle vyplní prostor.
Nezapomeňte na vhodnou velikost
Stejně jako tvar kořenek je důležitá i jejich velikost. Ta by měla odpovídat tomu, jak často dané koření využíváte. Dlouhé skladování obvykle snižuje kvalitu koření, a tak nějaké obří dózy, které byste doplňovali jen jednou za rok či za několik let, doporučit nelze. Nebojte se kořenek různých velikostí. Frekventovanější koření může být ve větší a to, které naopak používáte zřídka, v menší kořence.
A zapomenout byste neměli ani na snadnou manipulaci s ní. I když se na koření má sahat vždy čistýma a suchýma rukama, kořenku prostě občas “v zápalu boje” vezmete do mokré či mastné ruky. Měla by proto i do ní dobře padnout a její otevírání (a doplňování koření) by mělo být snadné. Vždyť kvůli tomu, abyste ji otevírali, si ji přece pořizujete, ne?