U Košuteckého jezírka vznikne zázemí pro dětskou skupinu i občerstvení
Školka, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Školka, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

U Košuteckého jezírka vznikne zázemí pro dětskou skupinu i občerstvení

1 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Nedostatek školek a dětských skupin v Plzni by měl být v budoucnu méně palčivý. U Košuteckého jezírka totiž vznikne objekt pro dětskou skupinu se sportovním zaměřením a zároveň občerstvení pro veřejnost.

Na novém projektu již pracují architekti, aktuálně na dokumentaci pro stavební povolení. Vycházejí přitom z původního návrhu zvaného Paluba Jezírko, který se vedení Jedničky rozhodlo po mnoha úvahách přepracovat, a to zejména kvůli jeho vysoké ceně a také minimální šanci získat na něj dotační podporu.

„Na původně zamýšlený projekt měl náš obvod vyhrazeno zhruba 22 milionů korun, jenže v poslední době prudce narostly ceny stavebních materiálů a ocitli jsme se na částce kolem 36 milionů korun, což je pro náš rozpočet zkrátka hodně, když jde navíc jen o občerstvovací zařízení,“ vysvětlil místostarosta Jedničky Miroslav Šuma. I proto se vedení obvodu rozhodlo vydat se jinou cestou a v části objektu vytvořit zázemí pro dětskou skupinu s kapacitou 24 míst. Zároveň se tím otevřela možnost pro získání peněz z Národního fondu obnovy, konkrétně ve výzvě: Budování kapacit dětských skupin. „Tato dotace může být až do výše 25 milionů korun,“ doplnil Šuma.
Podle něj jde o kompromis k původně zamýšlenému projektu, neboť součástí toho nového bude rovněž občerstvení i WC pro veřejnost, což si občané přáli. „Je to kompromis nejen pro občany, ale i pro náš rozpočet,“ podotkl Šuma. Objekt vyroste na stejném půdorysu, jako byl zamýšlen ten původní, přičemž prostory dětské skupiny a bistra budou stavebně oddělené.
 „Pokud vše půjde podle plánu, samotnou stavbu bychom rádi zahájili ještě v příštím roce,“ řekla vedoucí Odboru investic ÚMO Plzeň 1 Andrea Šlechtová.
Lokalita kolem Košuteckého jezírka je mezi občany prvního plzeňského obvodu velmi oblíbená, využívají ji na procházky a k odpočinku. Ještě před lety zde stával objekt Bacardi, který byl ale dlouhodobě nevyužíván a pro svůj havarijní stav byl v roce 2020 zdemolován.
zdroj: Miroslava Vejvodová, ÚMO Plzeň 1