Nejkrásnější výhledy v Česku: Redaktoři Kudyznudy vybrali i tři v našem kraji
rozhledna, foto: Pavel Žižka
rozhledna na Poledníku, foto: Pavel Žižka

Nejkrásnější výhledy v Česku: Redaktoři Kudyznudy vybrali i tři v našem kraji

6 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Sezóna výletů je konečně zase tady. Pokud také patříte k těm, kteří se rádi kochají pohledem na tu naši nádhernou krajinu, určitě vás potěší článek, který vyšel na webu Kudyznudy. Jeho redaktoři totiž vybrali ty nejkrásnější vyhlídky v celém Česku. Opomenout přitom nemohli ani náš kraj.

Petřín, Boubín nebo Milešovka. Tato místa samozřejmě ve výčtu nejkrásnějších vyhlídek chybět nemohou. V článku na Kudyznudy takových najdete více než tři desítky. Tři z toho i v našem kraji.

Za všemi třemi musíte na jih. Nejblíže od Plzně stojí Bolfánek u Chudenic. Nádherná je už samotná stavba na vrchu Žďáru. Její historický původ pozná i naprostý laik. Pochází z roku 1845 a i dnes si z ní užijete nádherný výhled na celé jižní Plzeňsko, Klatovsko, Domažlicko, na Český les i na Šumavu. Za dobré viditelnosti jsou prý vidět i Alpy. Za to těch 138 vystoupaných schodů prostě stojí.

Jakousi branou na Šumavu je Svatobor, který se tyčí nad městem Sušice. Znalci vědí, že ani tady redaktoři Kudyznudy nešlápli vedle. 182 dřevěných schodů a výhled nejen na šumavské kopce. Jen zkuste napočítat ty hrady, které odsud uvidíte. Velhartice, Kašperk, Radyně… Na Svatoboru je navíc možné se dobře najíst i ubytovat.

A která rozhledna je tou třetí? Ikonický šumavský Poledník! Málokde jinde se vám podaří pokochat se jedním z našich nejvyšších pohoří takto shora. Po vystoupání po 227 schodech si můžete užít něco, co tu před desítkami let mohli vidět jen vojáci. Rozhledna byla totiž armádním objektem, který špehoval dění v sousedním západním Německu. Štěstí, že dnes už je to jinak.

Chybí vám ve výčtu nejkrásnějších západočeských výhledů některý? Tak se o něj podělte v komentářích. A možná vás zaujme i kvíz, který jsme západočeským rozhlednám věnovali.

zdroje: Kudyznudy, Wikipedia