Nejkrásnější zříceniny pro zimní výlety? Tři najdete v našem kraji
Zřícenina letohrádku Kamýk, foto: Pavel Žižka
Zřícenina letohrádku Kamýk, foto: Pavel Žižka

Nejkrásnější zříceniny pro zimní výlety? Tři najdete v našem kraji

11 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Jestli existuje období, kdy jsou návštěvy zřícenin nejkrásnější, je to zima. Holé koruny okolních stromů a sněhový poprašek doslova evokují středověk, ve kterém tyto stavby vznikly. Redaktoři Kudyznudy v jednom ze svých žebříčků vybrali třicet takových zřícenin, které jsou pro zimu jako stvořené. Tři z nich najdete i v našem kraji.

Zřícenina letohrádku Kamýk u Rokycan

Jako v jiném světě se ocitnete, pokud zavítáte do Oseka u Rokycan a vydáte se na skalnatý vrchol Kamýk na jeho okraji. Procházka je to krátká, ale zážitek čekejte silný.

Mezi kameny, skalkami a vřesy tu totiž najdete rozvaliny barokního letohrádku, které jako by sem vůbec nepatřily. Letohrádek nejspíše založil v polovině 18. století Jan Šternberk. Měl obdélníkový půdorys. Už v polovině následujícího století byl ale opuštěn. Dnes tu z něj zbyly jen dvě obvodové zdi a v nich otvory po oknech. Na ně i z nich je ale nádherný pohled, stejně jako na zbytek upraveného parku, který zříceninu obklopuje.

Zřícenina hradu Vlčtejn

Zřícenina hradu Vlčtejn se nachází nad stejnojmennou obcí, několik kilometrů severozápadně od města Blovice. Stojí na buližníkové skále. Jeho název vychází z německého “Wildenstein” (Divoká skála), který se změnil na český Vildštejn a poté na Vlčtejn.

První zmínka o Vlčtejně pochází už z roku 1284. To zde stával dřevěný hrad postavený Holenem z Vlčtejna. Dnešní kamenná stavba ale pochází až ze 14. století, kdy byla vybudována Rožmberky. V roce 1421 dobyli hrad husité v čele se Svojšem ze Zahrádky. Poté se střídají majitelé a v 17. století přestává být hrad obýván a začíná chátrat. Dnes tu stojí nádherná zřícenina s doslova hmatatelným geniem loci.

Zřícenina hradu Starý Herštejn

Na stejnojmenném vrchu v Českém lese najdete romantické rozvaliny hradu ze 13. století. Založila jej pravděpodobně německá šlechta a mezi jeho majiteli figurují i jména krále Jana Lucemburského nebo arcibiskupa Jana z Jenštejna. Před několika lety tu byla opravena věž a její nová podoba a nádherné výhledy do krajiny sem lákají spousty návštěvníků.

zdroj: Kudyznudy