Stínová „lepší vláda“ v Plzni: Focení, černé dodávky na náměstí a schizofrenie u Pirátů
Černé dodávky "Lepší vlády" před katedrálou sv. Bartoloměje v Plzni
Černé dodávky "Lepší vlády" před katedrálou sv. Bartoloměje v Plzni, zdroj foto: Lepší vláda (ANO)

Stínová „lepší vláda“ v Plzni: Focení, černé dodávky na náměstí a schizofrenie u Pirátů

11 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Ve čtvrtek se na sociálních sítích bývalých ministrů za ANO začala objevovat velká spousta fotografií z Plzně. Právě do našeho krajského města totiž zavítala stínová vláda Karla Havlíčka, která si sebevědomě říká Lepší vláda. A Plzeň se těmito dvěma slovy jen hemžila.

Výjezdní zasedání bývalých a možná i budoucích ministrů se nemohlo obejít bez exkurzí a jednání s vrcholnými krajskými politiky. Karel Havlíček se například na svých sociálních sítích prezentoval fotkami a videem z návštěvy plzeňského hlavního vlakového nádraží, kde finišuje rozsáhlá rekonstrukce. Ta začala za éry jeho dvojministrování, a tak se k ní logicky hlásí.

Celou návštěvu provázela také velmi kreativní práce PR týmů ANO i plzeňské radnice. „Lepší vláda“ samozřejmě z celé akce uvolnila řadu videí, rozhovorů ze setkání z občany a podobně. Zajímavé ovšem je, jak společný program prezentují obě strany různě. Například bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová poděkovala plzeňským radním na přijetí, což doložila fotkou z plzeňské zasedačky, kde seděli členové Rady města Plzně i „Lepší vlády“. Spousta známých tváří v zasedačce a v čele plzeňský primátor Roman Zarzycký. To v Plzni se vše prezentuje poněkud střídměji. Podle zprávy z plzeňského magistrátu se pouze plzeňský primátor Roman Zarzycký setkal s místopředsedou sněmovny Karlem Havlíčkem. O zbytku „Lepší vlády“ ani slovo. Kvazi-oficiální jednání se stínovou vládou na půdě radnice by se zřejmě prezentovalo poznání hůře.

O složitosti vlastní prezentace při této příležitosti se přesvědčil i hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Kandidát na předsedu Pirátů se totiž jednání na plzeňské radnici zúčastnil také. Jeho stranický kolega a plzeňský radní Daniel Kůs se však na celou věc dívá dost odměřeně: „Co však považujeme jako zastupitelský klub Pirátů, tedy má maličkost, Pavel Bosák, Milan Chaloupka a Jiří Rezek, za nepřijatelné, je využívání prostorů radnice k volební kampani hnutí ANO.“ Piráti tak mají na fóru opět co řešit. To je pro „Lepší vládu“ jistě vítaná externalita plzeňského zájezdu.

Celá návštěva „Lepší vlády“ v Plzni si však žije svým životem i na sociálních sítích. Terčem hořkých vtipů se staly už fotografie z parkoviště na náměstí Republiky. Zátiší s černými dodávkami s novým vizuálem ANO a s katedrálou sv. Bartoloměje se Aleně Schillerové zdálo natolik působivé, že jej umístila na svůj Twitter (X). Komentáře s dotazy, jak hnutí ANO podporuje české firmy, když jezdí korejskými dodávkami, na sebe nenechaly dlouho čekat. Nutno férově dodat, že škodovka auto tohoto typu nenabízí. Tím ale kritika diskutujících rozhodně nekončí. Nový vizuál na černých dodávkách totiž evidentně nejen ve mně evokuje pohřební službu. Spojení s gotickým chrámem a ocelovou oblohou pak ve spoustě diskutujících na Twitteru vyvolal vzpomínky na dobu, kdy Andrej Babiš zachraňoval mrtvé a byli jsme Best in Covid.

zdroje: Plzen.eu, Lepší vláda, Daniel Kůs – Radní Plzně