Nejoblíbenější auta v Česku? Zapomeňte na SUV, milujeme kombíky!
Škoda Octavia Combi RS, zdroj foto: Škoda auto
Škoda Octavia Combi RS, zdroj foto: Škoda auto

Nejoblíbenější auta v Česku? Zapomeňte na SUV, milujeme kombíky!

4 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Různé typy karoserií odrážejí různé potřeby a preference majitelů aut. Někteří řidiči dávají přednost malým hatchbackům, zatímco jiní volí prostornější varianty, jako jsou vozy typu kombi nebo SUV. Výzkum, který v Česku provedla společnost carVertical, ukázal, že Češi dávají přednost větším vozům a mají menší zájem o hatchbacky a sedany.

Podíl kombíků na trhu klesá

Kombi je v Česku stále nejoblíbenějším typem karoserie. V roce 2023 tvoří 44,6 % všech kontrol historie vozidel provedených společností carVertical. Tento podíl se však snížil ze 49,5 % v roce 2022.

Také hatchbacky ztratily na popularitě: klesly z loňských 21,6 % na letošních 18,3 %.

Třetím nejoblíbenějším typem karoserie v Česku jsou vozy typu SUV, které vykazují nárůst z 8,8 % v roce 2022 na 13,6 % v roce 2023. Jedná se o celosvětový trend, neboť podíl vozů SUV v posledním desetiletí prudce vzrostl.

„Navzdory znatelnému poklesu popularity jsou vozy typu kombi na základě našich údajů v České republice stále velmi oblíbené. Kupující na tomto trhu oceňují zejména kombíky od značky Škoda, protože kombinují úspornost, praktičnost a cenovou dostupnost,“ říká automobilový expert carVertical Matas Buzelis.

Kupé jsou nejméně oblíbeným typem karoserie

Nejméně oblíbeným typem karoserie jsou vozy typu kupé, jejichž podíl na kontrolách historie činí pouhých 3,2 %. Jedná se však o mírný nárůst oproti 2,9 % v předchozím roce.

Sedany mají také méně kupujících: jejich podíl se snížil ze 14,3 % v roce 2022 na 10 % v roce 2023. Největší nárůst popularity zaznamenaly vozy MPV neboli víceúčelové vozy: z 2,8 % na 10,4 %.

Obliba kombíků a sedanů se oproti loňsku nejvíce zmenšila: o 4,9 %, resp. 4,3 %.

„Hlavním důvodem, proč řidiči nechtějí sedany, je pravděpodobně to, že nejsou praktické pro každodenní dojíždění do města. Lidé nechtějí velké vozy s malým zavazadlovým prostorem,“ vysvětluje Buzelis.

Podle Buzelise nezáleží na tom, jaký typ vozu si kupující zvolí, pokud nevynechají žádný krok v procesu nákupu, včetně absolvování zkušební jízdy, kontroly fyzického stavu v servisu a prověření historie. Přehledy historie dokáží odhalit záznamy o poškození vozidla a počet najetých kilometrů, což pomáhá vyřadit špatné vozy ještě předtím, než investujete čas a peníze do fyzické kontroly a zkušební jízdy.

zdroj: Matas Buzelis, carVertical