Noční prohlídky hradů a zámků. Letošní ročník Hradozámecké noci se blíží
Vodní hrad Švihov, foto: By Jiří Strašek, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35053074
Vodní hrad Švihov, foto: Jiří Strašek, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35053074

Noční prohlídky hradů a zámků. Letošní ročník Hradozámecké noci se blíží

24 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

Hradozámecká noc s letos koná v sobotu 26. srpna. Ve večerních hodinách zůstanou dokořán brány hned sedmi památek Plzeňského kraje.

Na zámcích v Manětíně a Tachově pro vás připravili speciální hrané prohlídky, na Švihově večerní prohlídky s promítáním, které odhalí spojitost rodu Valdštejnů se zdejším hradem. Na Rabí bude po více než čtyřiceti letech zpřístupněn hradní kostel, na hradě Velhartice se zaposloucháte do židovských písní a ochutnáte netradiční pokrmy z židovské kuchyně. Noční oblohu můžete spolu s odborníky z plzeňské hvězdárny pozorovat v klášteře Kladruby a po setmění navštívit Santiniho kostel Nanebevzatí Panny Marie, na divadelní představení můžete vyrazit na zámek Horšovský Týn.

Klášter Kladruby

Program v klášteře Kladruby nabízí kromě večerní prohlídky klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie pozorování Slunce a noční oblohy spolu s odborníky z Hvězdárny v Rokycanech a Plzni. Těšit se můžete také na přednášku Lumíra Honzíka na téma Kalendář a jeho problematika. Program začíná od 18:15, předpokládaný konec je kolem 22. hodiny.

Zámek Manětín

Návštěvníky zámku Manětín čekají speciální hrané prohlídky s názvem Námluvy manětínského pána aneb jak to všechno začalo. „Oženit majitele manětínského panství, vznešeného pana hraběte Václava Josefa Lažanského není jen tak. Proto při letošní Hradozámecké noci budeme pro něj vybírat vhodnou nevěstu,“ láká k prohlídkám Renata Steidlová ze správy zámku Manětín. Návštěvníci se stanou hosty na hraběcí svatbě, připraveno je pro ně i drobné občerstvení v závěru prohlídky. Prohlídky se konají od 19:00 do 23:00.

Hrad Rabí

Romantickou atmosféru unikátní památky gotického stavitelství zažijete na hradě Rabí. Během večera si budete moci samostatně projít zšeřelý hradní areál, který bude osvětlen svíčkami. Budete moci navštívit velké i malé nádvoří, zavítat do horního hradu, vystoupat na vyhlídková místa – do prvního patra Nového paláce nebo na vrchol nejvyšší věže i prozkoumat hradní sklepení. Vstup do hradního areálu bude možný od 19.00 a hradní brána se uzavře ve 22.00. Poprvé po více než čtyřiceti letech bude otevřen hradní kostel Nejsvětější Trojice. Komentované prohlídky začínají v 19:00, 19:40, 20:20, 21:00 a 21:40.

Hrad Švihov

Tématem letošní Hradozámecké noci na Švihově bude rod Valdštejnů. „Podařilo se nám najít tři kouzelné spojitosti mezi švihovským hradem a tímto rodem, které návštěvníkům přiblížíme během večerních prohlídek s promítáním,“ informuje kastelán Lukáš Bojčuk. Prohlídky začínají od 19:00.

Hrad Velhartice

Nevšední propojení hudby a gastronomie slibuje program na hradě Velhartice nazvaný Jak chutná hudba a jak zní dobré jídlo. Koncert židovských i autorských písní ovlivněných koloritem židovské

kultury kapely Hudba na talíři doplní ochutnávka specialit z židovské kuchyně. Po koncertě bude možná procházka nočním hradem. Začátek je v 19:00.

Zámek Horšovský Týn

Milovníky divadla potěší představení Bratr, sestra a já na nádvoří zámku. Rodinné tragikomické drama, kde dominují staré křivdy a skrytá tajemství, začíná od 21:00.

Zámek Tachov

Během kostýmovaných prohlídek na zámku v Tachově na téma Nejmladší z rodu Windischgrätzů se dozvíte, jak se knížecí děti vzdělávaly, jaké měly povinnosti nebo jakým zálibám se věnovaly. Prohlídky budou začínat v každou celou hodinu od 18:00 do 22:00.

zdroj: Národní památkový ústav