Nový domov pro lidi s Alzheimerem či demencí byl otevřen na Plzeňsku
Alzeheimer Home v Nepomuku, zdroj foto: Penta Hospitals CZ
Alzeheimer Home v Nepomuku, zdroj foto: Penta Hospitals CZ

Nový domov pro lidi s Alzheimerem či demencí byl otevřen na Plzeňsku

13 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Až 115 klientů s Alzheimerovou chorobou a dalšími formami demence může najít svůj nový domov ve specializovaném zařízení v Klášteře u Nepomuku. Otevírá jej skupina ALZHEIMER HOME ze zdravotnického holdingu Penta Hospitals.

Vedle potřebné sociální a zdravotní péče nový domov svým klientům nabídne také široké spektrum aktivizačních terapií.

„Jen do vybavení tohoto domova naše skupina investovala téměř čtyři miliony korun s cílem poskytnout klientům nejen kvalitní domácí prostředí, ale také služby ve vyšším standardu, než je v podobných zařízeních běžné,“ uvedla generální ředitelka skupiny Penta Hospitals Barbora Vaculíková. Skupina přitom využívá dlouhodobě osvědčeného modelu, kdy dlouhodobé pronajaté objekty upravuje tak, aby vyhovovaly moderním standardům pro sociální zařízení a v rámci jejich provozu využívá synergie své zdravotnické i sociální divize. „Díky tomu mohou klienti našich domovů využívat služby zdravotníků přímo v místě. A to nejen pokud jde o ordinaci praktického lékaře, ale pravidelně také služby očního lékaře, stomatologa, konzultací s psychiatry a dalšími specialisty,“ shrnuje generální ředitelka Penta Hospitals.

ALZHEIMER HOME Nepomuk se otevře prvním klientům na počátku roku 2024. K dispozici budou mít prostorné společenské místnosti, jídelnu a místnost pro aktivizace. Ubytování je zajištěno v příjemném domácím prostředí ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

„Všechny pokoje budou kompletně vybaveny, přesto standardně nabízíme zájemcům možnost jejich vlastního dovybavení. Celý areál je pak samozřejmě plně bezbariérový,“ popisuje služby v novém zařízení Lucie Zajícová,
regionální ředitelka a zástupkyně ředitele skupiny ALZHEIMER HOME, která bude nový domov pod svým jménem provozovat. „Naše klienty budeme denně zapojovat do celé řady činností, které jsou každému šité na míru. Znalost zvyků, zájmů a osobních potřeb nám pomáhá připravit skladbu činností tak, aby pro klienta byly potěšením a zpříjemněním dne. Základními kameny aktivizačních činností jsou reminiscenční terapie, tréninky paměti, muzikoterapie a podobně.“

Zařízení ALZHEIMER HOME Nepomuk je prvním, které skupina provozuje v Plzeňském kraji a celkově 33 v její síti domovů se zvláštním režimem v České republice. S výjimkou Ústeckého kraje pak tato zařízení pokrývají kompletní území České republiky a disponují celkovou kapacitou 3 300 lůžek. Skupiny ALZHEIMER HOME je tak největším privátním poskytovatelem sociálních služeb v České republice. Cíleně se pak zaměřuje na poskytování vysoce kvalitního profesionálního servisu svým klientům, a používání i širokého spektra aktivizačních terapií, včetně těch, které využívají moderních technologií jako jsou fototerapie, virtuální realita a podobně. Otevřením nového centra vytvoří skupiny ALZHEIMER HOME v Nepomuku zhruba 60 nových pracovních míst.

zdroj: Vladislav Podracký, Penta Hospitals (tisková zpráva)