Opravené kapli ve Štítarech požehnal biskup Tomáš Holub
Kaple ve Štítarech, foto Jiří Strašek

Opravené kapli ve Štítarech požehnal biskup Tomáš Holub

29 října, 2022 0 Od Pavel Žižka

Zrekonstruovaná kaple sv. Judy Tadeáše ve Štítarech u Hostouně na Domažlicku byla slavnostně otevřena. Před sedmi lety, kdy rekonstrukce začala, to byla ruina, která by se za pár let zcela rozpadla. Celkové náklady na její záchranu činily jedenáct milionů korun.

Město dalo do opravy asi šest milionů korun, k tomu se mu podařilo sehnat nejprve menší a poté čtyřmilionovou dotaci, díky níž se mohla oprava urychlit. “Budou tu bohoslužby a další akce, kaple bude využívaná,” řekl Miroslav Rauch, starosta Hostouně, pod kterou Štítary patří. Dodal, že obnovu chtěli místní občané. “Určitě už tu bude vánoční zpívání, místní jsou hodně akční,” uvedl starosta. Obec Štítary je podle něho dost zanedbaná, protože tam měla být přehrada, která byla vyňata ze státního generelu vodních nádrží až v roce 2018. “Od té doby máme jistotu, že peníze, které sem dáváme, budou vynaložené účelně,” dodal.

Kaple ve Štítarech, foto Jiří Strašek

Kaple ve Štítarech, foto Jiří Strašek

Hostouň se po pětiletém jednání s plzeňským biskupstvím v roce 2015 dohodla, že převezme kostelík do vlastnictví, zatím na 20 let. “Nevěděli jsme, jestli se nám podaří sehnat peníze na opravu. Darovací smlouvu jsme uzavřeli do roku 2035. Potom si sedneme a budeme řešit, co dál. Jestli si to necháme, nebo předáme církvi – to se uvidí,” uvedl starosta. Převod na město musel být proveden kvůli tomu, aby Hostouň mohla žádat o dotace a splnit udržitelnost investice. Městečko má 1300 obyvatel, ve Štítarech jich žije necelá stovka.

“Tato rekonstrukce je malým zázrakem. Před sedmi lety byla kaple do třech metrů zelená, zarostlá – uvnitř byly řasy a mech. Nebyla tam žádná okna, střecha byla napůl spadlá, vevnitř se rozpadalo zdivo,” řekl Jakub Hinterholzinger z domažlického odboru památkové péče.

Kaple, která stojí na kopci na frekventované silnici z Horšovského Týna na Bělou nad Radbuzou a dále na hraniční přechod Železná, je kompletně vybavená mobiliářem. Velký oltářní obraz namalovala pouze za náklady místní rodačka Ivana Fišerová, která žije v USA.

Štítarská kaple, která je od roku 1992 kulturní památkou, byla postavená v roce 1705.

Zdroj: Biskupství plzeňské, foto Jiří Strašek