Památkově chráněná lesovna v Bukovci se opravuje. Bude sloužit i turistům
Lesovna Zábělá, zdroj foto: město Plzeň
Lesovna Zábělá, zdroj foto: město Plzeň

Památkově chráněná lesovna v Bukovci se opravuje. Bude sloužit i turistům

19 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Lesovna Zábělá, nacházející se v městských lesích v Plzni Bukovci, se rekonstruuje. Úprav se dočká i její přilehlá zahrada.

Stavební práce na areálu začaly 3. července 2023 a trvat by dle plánu měly sedm měsíců. Po jejich skončení bude dům i dále sloužit jako hájovna městských lesů, se služebním bytem a zázemím pro edukaci veřejnosti. Cena rekonstrukce činí 8,2 milionů korun bez DPH.

„Téměř stoletá hájenka byla naposledy opravována před 27 lety, tudíž vyžadovala obsáhlejší rekonstrukci. Jedná se převážně o vnitřní úpravy bez zásahu do obvodových a střešních konstrukcí. Původní tvary, materiály i barvy objektu zůstanou zachovány. Obnoví se povrchy stěn a podlahy. Dále se opraví truhlářské výplně a omítky fasád. Nově bude také řešena zpevněná kamenná plocha od vjezdu na pozemek po vstup do objektu, na kterou bude při rekonstrukci zahrady navazovat zpevněná část komunikace vedoucí k hospodářským objektům v zahradě,“ popsal část úprav náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

Po rekonstrukci lesovna opět poslouží jako služební byt pro zaměstnance městských lesů. „Prostory v prvním podlaží využije rovněž oddělení městských lesů a spolu se zahradou budou k dispozici pro environmentální výchovu, osvětu a vzdělávání veřejnosti,“ přiblížil náměstek Aleš Tolar.

Komplex byl vybudován v letech 1923-1924 jako hospodářský a správní objekt. V budově se nacházel byt, kancelář lesmistra a v podkroví bylo umístěno zařízení na skladování osiva lesních dřevin. Část zahrady byla využívána i jako obytná a rekreační. Objekt je památkově chráněn.

zdroj: Bc. Monika Krausová, město Plzeň