Plzeň čeká komplikace na trati tramvaje číslo 4. Bude se opravovat Klatovská
Plzeňská tramvaj číslo 4, ilustrační foto, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky
Plzeňská tramvaj číslo 4, ilustrační foto, zdroj foto: Plzeňské městské dopravní podniky

Plzeň čeká komplikace na trati tramvaje číslo 4. Bude se opravovat Klatovská

28 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Tramvajovou trať na Klatovské třídě v Plzni čeká oprava. Začne 1. srpna a potrvá do 31. srpna, dotkne se hlavně cestujících městskou hromadnou dopravou. Akce se týká úseku od Alešovy do Mánesovy ulice, zadavatelem je Správa veřejného statku města Plzně. Vodárna Plzeň pak stavební práce využije k tomu, aby v křižovatce Klatovská X Dobrovského X V Bezovce vyměnila vodovodní potrubí.

„Co se týká tramvajové trati, tak tam navazujeme na úsek, který se dělal vloni, kdy to bylo z Dobrovského do Alešovy ulice. Letos tedy využijeme stejnou technologii v další části Klatovské. Mezi Alešovo a Mánesovou ulicí vyměníme velkoplošné železobetonové panely, které už nevyhovují, za pevnou jízdní dráhu s ocelovými plochými pražci,“ přiblížil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. Opět i zde byla akce naplánována s ohledem na klidnější dopravní období prázdnin, kdy MHD má prázdninový provoz a cestujících je méně. Zhotovitelem je společnost TSS GRADE a.s., cena za opravu tramvajové trati činí 11,485 milionu korun s DPH.

Co se týká individuální automobilové dopravy, dotkne se modernizace řidičů pouze mírně, kdy vždy zůstane zachován alespoň jeden jízdní pruh v každém směru, tedy do centra i na Bory.

Větší omezení čeká cestující v městské hromadné dopravě. Tramvaje linky 4 budou v provozu pouze v úseku Košutka – Dobrovského. V úseku Univerzita/Bory – Dobrovského bude zavedena náhradní autobusová doprava – linka 4A. Zastávky autobusů 4A na výlukové trase budou následující – ve směru Dobrovského: Univerzita (nástupní zastávka linky 25), Západočeská univerzita (zastávka linky 24), Bory (nástupní zastávka linky 21 v terminálu), Borský park (zastávka linky 4), Dvořákova (náhradní zast. na úrovni bývalé tram. zastávky), Náměstí Míru (zastávka linky 4), Dobrovského (zastávka linek 16 a 22 v Dobrovského ulici směr Sídliště Bory), přestup na tramvaje směr Košutka. Ve směru Bory/Univerzita: Dobrovského (zastávka linek 16 a 22 v Dobrovského ulici směr Sídliště Bory), Nemocnice Bory (zastávka linek 16 a 22 směr Sídliště Bory), Poliklinika Bory (zastávka linky 29 směr Borská pole), Dvořákova (tramvajová zastávka linky 4), Borský park (tramvajová zastávka linky 4), Bory (zastávka linky 24 směr Bolevec), pro spoje ukončené na Borech výstupní zastávka linky 21, Západočeská univerzita (zastávka linky 24), Univerzita (výstupní zastávka linky 25). Cestující si po vzájemném přestupu mezi linkami 4 a 4A označí jízdenku na opačném konci. Dojde také k drobnému odklonu nočních linek N1 a N4. Zastávky Dobrovského budou v obou směrech přesunuty do ulice Edvarda Beneše v blízkosti křižovatky s ulicí Dobrovského.

VODÁRNA PLZEŇ a.s. využije nutných stavebních prací a v křižovatce Klatovská x Dobrovského x V Bezovce vymění vodovodní potrubí z šedé litiny z roku 1980 za nové. Pokud vše půjde dobře a vyjde úspěšně tlaková zkouška a rozbor odebraného vzorku vody, ukončí vodárna práce 25. 8. 2023.

zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň