Plzeň má nové gepardy
Gepard súdánský v plzeňské ZOO, foto: Kateřina Misíková
Gepard súdánský v plzeňské ZOO, foto: Kateřina Misíková

Plzeň má nové gepardy

26 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

I když v plzeňském znaku najdete chrtici a velblouda, v místní ZOO patří mezi miláčky návštěvníků jiná zvířata. Šimpanzi, lvi, lemuři… Nově k nim jistě budou patřit i nejrychlejší šelmy na světě.

V prosinci 2023 přijely do Plzně dvě samice geparda súdánského, a to z rodné francouzské ZOO La Palmyre. Tam se narodily v srpnu 2012. Gepardí výběh tak už není osiřelý, i když dlouho byl. Gepardi totiž úplnou novinkou v plzeňské ZOO nejsou. Historicky jde o 4. a 5. geparda v Plzni.

První „plzeňská“ trojice samců dorazila v červnu 2010 z téže zoo, jako nové samice. Zde se však narodila jiným rodičům. V této chvíli žije již jen jeden, samec Khalid.

Expozice v Plzni je tvořena jednak venkovním výběhem, odkud gepardi mohou zahlédnout i antilopy, zebry či prasata savanová, a jednak vnitřní expozicí ve společném pavilonu s hrošíky liberijskými a pelikány.

Gepard štíhlý je nejrychlejší šelmou a vůbec čtyřnohým suchozemským savcem. Od počátku má proto velký ohlas radar, na kterém se s ním mohou, hlavně mladší návštěvníci poměřit v rychlosti.

V lednu je spolu s pracovníky zoo přivítali a čestnými kmotry se stali Lucie Kantorová, náměstkyně primátora města Plzně a člen rady města Plzně Vlastimil Gola.

zdroj: Martin Vobruba, ZOO Plzeň (tisková zpráva)