Plzeňané utopí Moranu v Berounce
Vynášení Morany v Plzni, zdroj: Národopisné muzeum Plzeňska
Vynášení Morany v Plzni, zdroj: Národopisné muzeum Plzeňska

Plzeňané utopí Moranu v Berounce

13 března, 2023 0 Od Pavel Žižka

K tradičním zvykům vítání jara patří vynášení Morany. Tento zvyk se udržel nejen na venkově, ale letos si ho připomenou i v Plzni. V krajském městě Moranu utopí díky pracovníkům Národpisného Muzea Plzeňska, a to v největší z místních řek – v Berounce.

V minulosti bylo vynášení Morany výhradně dívčím zvykem, praktikovaným zejména v příměstských oblastech Plzeňska. Dívky nosívaly Moranu od stavení ke stavení a za tradičního popěvku „Smrt nesem ze vsi, nové léto do vsi“ společně koledovaly. Na určeném místě Moranu sprovodily ze světa spálením, vhozením do vody či zakopáním. Zpět do vesnice pak přinášely „léto“ v podobě nazdobeného a opentleného stromku.

Zima bude z Plzně vynesena o páté neděli postní (zvané „smrtné“) 26. března 2023. Vynášení Morany proběhne v roce 2023 formou společného průvodu, který vyjde od hlavní budovy Západočeského muzea v Plzni (Kopeckého sady 2) v 10 hodin a vydá se směrem k soutoku Mže a Radbuzy. Tam bude loutka Morany utopena v Berounce a celý průvod se odebere zpět do Plzně s „létem“.

Účastníci průvodu z řad veřejnosti jsou organizátory vítáni, klidně i s vlastní Moranou a ve vlastním kroji. Celou akci doprovodí muzika Dětského folklorního souboru Mladinka.


Trasa průvodu:
1) TAM: Západočeské muzeum v Plzni (Kopeckého sady 2) – Šafaříkovy sady – Křižíkovy sady – Mlýnskou strouhou souběžně s Pallovou ulicí – podchodem pod Tyršovou ulicí – souběžně s Tyršovou ulicí Štruncovými sady – po chodníku podél Radbuzy Štruncovými sady – soutok Mže a Radbuzy

2) ZPĚT: soutok Mže a Radbuzy – po chodníku podél Mže – kolem areálu fotbalového stadionu FC Viktoria Plzeň – Štruncovými sady – podchodem pod Tyršovou ulicí – Dřevěná ulice – náměstí Republiky (u „Andělíčka“)

Akce se koná ve spolupráci s Povodím Vltavy – závodem Berounka a za finančního přispění Městského obvodu Plzeň 3.

zdroj: Západočeské muzeum