Plzeňská Akva Tera slaví 60 let! Jak vypadala v 60. letech a jak se od té doby změnila?
Plzeňská Akva Tera slaví 60 let, foto: Jaroslav Vogeltanz
Plzeňská Akva Tera slaví 60 let, foto: Jaroslav Vogeltanz

Plzeňská Akva Tera slaví 60 let! Jak vypadala v 60. letech a jak se od té doby změnila?

21 prosince, 2022 0 Od Pavel Žižka

ZOO Plzeň, to není jen rozlehlý areál pod Vinicemi. Patří k ní i expozice exotické přírody v centru města, kterou všichni známe pod názvem Akva Tera. Ta vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady v rámci Parku kultury a oddechu 22. 7. 1962, a letos tedy slaví kulaté šedesáté výročí.

Akva Tera byla populární již od svého otevření. Od začátku sem přicházelo i 45 000 návštěvníků ročně. Nejprve jim v teráriích a akváriích ukazovala například i jedovaté hady, kobry, mamby, chřestýše, krokodýly, velké druhy žab a malé savce. Později se změnila spíše na akvarijní expozici. V prvních letech provozu zde pan Zdeněk Veselý, pozdější vedoucí celé zoo, pořídil mnoho snímků a publikoval řadu článků do zahraničního tisku.

V srpnu 1962 měla Akva Tera otevřeno každý den od 10.00 do 18.00 hodin. Vstupné činí pro dospělé jednu korunu, pro děti 50 haléřů. Roku 1963 chová Akva prvního velkého hada – krajtu tygrovitou, která může dorůst až do pěti metrů. Zvířecími ambasadory byli leguáni zelení Táta a Mauglí i skvrnití varani, pojmenovaní Salva a Tor.

V létě 1977 chová Akva Tera 70 druhů ryb, kajmany a želvy.

Plazi byli v 80. letech okrajově zastoupeni už pouze krokodýlem novoguinejským, želvou nádhernou a želvou bahenní. Převažovaly rybky, a to dost silně. V roce 1980 jich bylo úctyhodných 51 druhů.

Další milník přišel ve druhé polovině osmdesátých let. Po dvouleté přestavbě byla roku 1987 otevřena se 47 druhy ryb a čtyřmi druhy plazů.

Do současné podoby se Akva Tera proměnila v letech 1999-2001, kdy vznikly úplně nové expoziční prostory. O současný vzhled, kolekci a zaměření se zasloužil tým v čele s MVDr. Vítězslavem Honsou. Unikátním počinem pak byla v roce 2005 „Světová výstava sklípkanů“. K vidění tu bylo na 180 druhů osminohých chlupáčů.

Dnes expozice umožňuje návštěvníkům pokochat se exotickou přírodou přímo v centru města Plzně. Kromě ryb, plazů a obojživelníků jsou zde chováni i bezobratlí živočichové. I zdejší expozice jsou vytvářeny tak, aby modelovaly skutečný biotop. Návštěvník zde najde prales, poušť, obyvatele sladkých vod i korálového moře. První zastávka evokuje život ve vodách jihoamerického pralesa s matamatou třásnitou, která je v přirozeném prostředí takřka neviditelná. Nejstarší matamata i v zázemí žijící chovná samice krokodýla čelnatého patří mezi živočichy žijící v plzeňské zoo již skoro 40 let.

Druhá expozice je věnována sušším oblastem ostrova Madagaskar, žije zde mimo jiné ohrožená želva paprsčitá. Jedna ze současných největších expozic přiblíží močálové porosty deštného lesa Jižní Ameriky. Právě zde žijí vzácné draceny guyanské. Sladkovodní akvárium evokuje biotop jihoamerického jezera. Další akvárium je věnováno brakickým vodám jihovýchodní Asie, kde najdeme třeba stříkouna, rybu, která proudem vody sestřeluje hmyz z větví nad vodou. Tento způsob lovu je atraktivní pro návštěvníky. Život korálových útesů vám přiblíží tři akvária. Žijí zde například bodloci nebo zobec obecný, zástupce paryb-žralůček okatý, měkké i tvrdé korály.

V Akva Tera od otevření v nové podobě nechybějí ani tzv. šípové žáby – pralesničky z pralesů Jižní a Střední Ameriky. Důvodem, přitahujícím pozornost, je jejich barevnost a zprávy o jejich jedovatosti. Pozorovat můžete například pralesničku harlekýn, která je dokonce i v logu expozice. V pralesních expozicích jihovýchodní Asie a Nové Guineje pak nechybějí ani zástupci stromových varanů a také atraktivní, ale obtížně chovatelná krajta zelená.

zdroj: Martin Vobruba, ZOO Plzeň, foto: Jaroslav Vogeltanz