Plzeňská černá kronika: Strach o sousedku i psychicky nemocný muž na stromě
Vůz městské policie s prototypem měřícího zařízení, zdroj foto: Západočeská univerzita v Plzni
Vůz městské policie s prototypem měřícího zařízení, zdroj foto: Západočeská univerzita v Plzni

Plzeňská černá kronika: Strach o sousedku i psychicky nemocný muž na stromě

22 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Plzeňská městská policie skutečně nezahálí. Kromě běžných přestupků však čas od času řeší i poněkud prekérnější situace. O třech takových z poslední doby informuje Tereza Schliková z Tiskového odboru Městské policie Plzeň.

Oznamovatelka přivolala strážníky ze strachu o sousedčin život

„V úterý ráno byla hlídka strážníků vyslána do bytového domu, kde se nachází oznamovatelka a nemůže se dozvonit na svou sousedku, které právě kurýr dovezl jídlo,“ začíná s popisem jednoho příspěvku Tereza Schliková. Dále uvádí, že oznamovatelka vpustila hlídku do domu a označila dveře své sousedky. V bytě bylo ticho, na zvonění ani klepání nikdo nereagoval. Po nějaké době strážníci zaslechli uvnitř bytu slabé volání ženského hlasu, který jim sděloval, že se nemůže zvednout. Hlídka telefonicky kontaktovala snachu dotyčné a informovala ji o podezření, že žena může být ohrožena na životě. Následně se strážníci pokusili byt otevřít za pomocí RESCOP sady, ale z důvodu uzamčení dveří se je otevřít, nepovedlo. Hlídka na místo okamžitě přivolala hasiče a zdravotnickou záchrannou službu. V průběhu čekání se strážníci snažili s ženou uvnitř neztrácet kontakt a komunikovali s ní přes uzamčené dveře. Hasiči se během chvíle dostavili na místo a ze sousedního balkónu se dostali do bytu. Uvnitř se nacházela žena, která sdělila, že je jí velmi slabo a nemůže se zvednout. Zdravotnická záchranná služba si ženu převzala do péče a následně ji transportovala do nemocnice.

Psychicky nemocný muž vylezl ze strachu z povodní na strom

„V průběhu úterního večera přijali naši strážníci na operačním oddělení neobvyklé oznámení. Mělo se jednat o zmateného muže, který už delší dobu sedí na větvi v koruně stromu na Chodském náměstí, a to ve výšce minimálně 6 metrů. Jelikož hrozila újma na zdraví strážníci okamžitě vyrazili na místo oznámení prověřit,“ popisuje druhý případ Schliková. Po příjezdu hlídka muže skutečně na označeném místě našla a strážníci začali muže přesvědčovat, aby slezl dolů. Dotyčný se ale stále omlouval a volal na strážníky, aby se nezlobili, ale že jsou záplavy a bojí slézt. Strážníci vyzkoušeli všechny možnosti, jak muže přesvědčit, ale ani přesto se muž dolů nedostal. V obavě o mužův život a zdraví byli na místo přivoláni hasiči a státní policie a vzhledem k psychickým problémům dotyčného i Zdravotnická záchranná služba. „Společnými silami se nám podařilo muže přesvědčit, aby ze stromu slezl po přistaveném výsuvném žebříku. Když muž stál pevně nohama na zemi, byla u něj provedena dechová zkouška a orientační test na přítomnost drog a v obou případech s negativním výsledkem. 54letý muž jevil známky halucinací, byl ve velmi špatném psychickém stavu a téměř se neorientoval v čase a místě. Z těchto důvodů si jej na místě ihned převzala Zdravotnická záchranná služba a transportovala jej do nemocnice,“ dodává Schliková.

Při kontrole strážníci odhalili rozsáhlý požár chatky

„Během kontrolní činnosti ve středečních brzkých ranních hodinách v ulici Zborovská zpozorovala naše hlídka strážníků přes údolí oheň v Meditační ulici. Hlídka okamžitě vyrazila do míst, odkud oheň viděla a zjistila zde rozsáhlý požár chatky,“ těmito slovy začíná třetí příběh z černé kroniky Tereza Schliková. Strážníci podle ní okamžitě vyrozuměli hasiče, protože vlastními silami nemohli požár uhasit. Následně zjišťovali, zda se v okolí chatky, nebo uvnitř ní někdo nenachází. Banka na pozemek i vchodové dveře chatky byly však zvenčí zajištěny visacími zámky a kvůli plamenům a velkému žáru nebylo možné se k hořícímu objektu přiblížit. Po příjezdu hasiči dostali oheň pod kontrolu a celou věc si převzala hlídka státní policie.

zdroj: Tereza Schliková, Městská policie Plzeň (tisková zpráva)