Plzeňskému odchovanci se daří v jednom z top týmů světa i v reprezentaci
Petr Majer s Jakubem Gruberem brání šanci Švýcarska | foto: Martin Flousek/Český florbal
Petr Majer s Jakubem Gruberem brání šanci Švýcarska | foto: Martin Flousek/Český florbal

Plzeňskému odchovanci se daří v jednom z top týmů světa i v reprezentaci

13 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Dvaadvacet kanadských bodů už stihl v této sezóně nasbírat dvacetiletý florbalový legionář Petr Majer. Jeho tým Westend Indians drží čtvrtou příčku v náročné finské lize, která patří k nejlepším soutěžím na světě. On sám přitom patří do elitní desítky v bodování celé ligy. Není se tak čemu divit, že si odchovanec FBC Plzeň vysloužil i nominaci na své první seniorské Euro Floorball Tour.

I když se bodově neprosadil, byl u obou vítězných zápasů české reprezentace – se Švédskem i se Švýcarskem nabral další zkušenosti. Česká reprezentace i díky bodu ze zápasu s Finskem celý turnaj vyhrála. Premiéra jako víno!

„Já jsem rád, že se mi daří. Je super, že díky tomu se vede i mé formaci a celému týmu. Je i logické, že pokud nám to klape jako formaci, tak i mně se hraje lépe. Je pro mě důležité, že takto mohu pomáhat týmu. V létě se mi hodně vyplatilo, že jsem pořádně trénoval a snad se mi to i teď vrací,“ komentoval Petr Majer na začátku reprezentačního srazu svou formu pro Český florbal. Hráč, který do Finska odcházel před rokem z extraligového Chodova, ví, že na jeho výkony má vliv i to, že ve Finsku tráví už druhou sezónu:  „Člověk už prostě ví, do čeho jde a může být na sebe více náročný. Když jde člověk do něčeho nového, tak se musí soustředit především na to, aby do týmu zapadl a musí dělat všechno pro to, aby pomáhal hlavně týmu. Teď už na sebe můžu být více náročný a soustředit se více i na individuální stránku,“ dodává Majer.

A došlo i na popis mimoflorbalového života daleko od rodiny: „Těžké je to určitě v tom, že tu jsem jen kvůli florbalu a nic jiného tu v podstatě nemám. Člověk si rychle uvědomí, kolik pro něj rodina a kamarádi znamenají. Zahraničnímu angažmá obětujeme čas s nimi a je těžké tento fakt překousnout ve chvílích, kdy se nedaří. To si pak člověk připadá, že je na světě skoro sám. Když tyhle momenty ale překonáte, tak pak přijdou ty úspěšné chvíle, kdy si uvědomíte, proč to děláte a proč jste daleko od domova. Jsem proto rád, že mám v rodině velkou podporu. Rodiče, ségra a přítelkyně mi velmi pomáhají. Těžký je také jazyk. Finové chtějí mluvit svojí řečí, jejich mentalita je taková, že si cizinec musí nejprve vybudovat vztahy, aby s ním začali mluvit anglicky. Nějakou dobu tedy trvalo, než jsem se tu se všemi více sblížil a stál jsem jim za to, aby se mnou mluvili anglicky. Samozřejmě, také není příjemné, když jsou tu dlouhé zimy a celý den je téměř tma,“ popsal Majer pro Český florbal

zdroj: Český florbal