Svatomartinská husa v Plzni přilákala stovky lidí
Svatomartinská husa v Plzni na Doubravce, foto: Zdeněk Vaiz
Svatomartinská husa v Plzni na Doubravce, foto: Zdeněk Vaiz

Svatomartinská husa v Plzni přilákala stovky lidí

13 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Na devět set lidí v neděli 12. listopadu navštívilo 4. ročník tradiční akce nazvané Svatomartinská husa. Ta se konala jako obvykle v Plzni na Doubravce.

Nechyběl samozřejmě ani svatý Martin, který se svojí družinou přijel na bílém koni. Více než 300 návštěvníků si ve vyhřívaném stanu dopřálo tradiční pokrm, tedy svatomartinskou husu se zelím a knedlíky. Na odbyt šel ale také například burger s husím masem nebo husí kaldoun s domácími nudlemi.

Své umění tady představil i kuchař Martin Havlík, který návštěvníkům připravil husí prsa s kaštanovým pyré a rybízovou omáčkou. Lidé ochutnávali také mladá a svatomartinská vína celkem od čtyřiceti tuzemských vinařů. Nejvíce šlo na odbyt bílé svatomartinské víno.

Svatomartinskou husu pořádá Úřad městského obvodu Plzeň 4. „Jsme rádi, že nám vyšlo počasí a lidé se mohli trochu zastavit a společně si popovídat. Byla tu k dostání moc pěkná vína a návštěvníci mohli ochutnat hned několik zajímavých specialit, například husí játra na víně s cibulovým chutney a jablky nebo lokše s trhaným kachním masem,“ říká místostarosta Čtyřky Ing. Jan Kakeš. „Tato akce se stala stejně oblíbenou jako Doubravecké slavnosti vína, které pořádáme v září. Proto budeme v pořádání těchto akcí pokračovat dál,“ dodává místostarosta Ing. Zdeněk Mádr.

Svatomartinská husa je samozřejmě určena především dospělým návštěvníkům, ale ani děti nepřišly zkrátka. Rodiče jim tady mohli koupit také sladké svatomartinské podkovy, palačinky a další sladkosti. Kromě toho zde byly jako tradičně i dětské dílničky.

zdroj: Mgr. Věra Zilvarová, ÚMO Plzeň 4 (tisková zpráva)