Plzeňský primátor přikládá pod kotel: Pětikoalice řve a moralizuje
Roman Zarzycký, zdroj foto: město Plzeň
Roman Zarzycký, zdroj foto: město Plzeň

Plzeňský primátor přikládá pod kotel: Pětikoalice řve a moralizuje

24 ledna, 2024 34 Od Pavel Žižka

Plzeňský primátor Roman Zarzycký umí zaujmout. Velké haló vzbudil svými výroky, které souvisely s návštěvou prezidenta Petra Pavla s chotí v Plzeňském kraji. Ještě před ní se v médiích nechal slyšet v tom smyslu, že si na prezidenta nechce hledat čas, čímž pobouřil velkou část veřejnosti. Celá věc má ale dohru.

„Mám jiný program a přiznám se, že poté, co sleduji jednání pana prezidenta, tak si ani nechci hledat čas,“ řekl primátor Zarzycký v regionální televizi ZAK před návštěvou prezidenta. Důvodem odmítavého stanoviska měl být podle Zarzyckého soulad mezi prezidentem a vládním politikou, kterou právě plzeňský primátor dlouhodobě kritizuje. Za svůj postoj ovšem vedle potlesku od svých fanoušků sklidil i kritiku, a to nejen od veřejnosti. Potěšeni nebyli ani krajští Starostové a Piráti, s nimiž Zarzycký tvoří koalici v Plzni i na plzeňském hejtmanství.

Nyní tak plzeňský primátor staví celou věc do jiného světla. Prezident se s ním prý vůbec setkat nechtěl. Takto sice rozhodně nevyznívala jeho slova pro ZAK, ovšem následné vysvětlení na primátorově profilu na sociální síti Facebook, ve kterém si opět nezapomněl rýpnout do členů vládních stran, a tedy i do svých koaličních partnerů, už ano:

Pětikoalice křičí a moralizuje. Že jsem prý odmítnul setkání s prezidentem. Tak si pojďme říct fakta.
1. Prezident neplánoval navštívit plzeňskou radnici, ani se setkat se zástupci města.
2. Mohl jsem se setkat s prezidentem při jeho setkání se zástupci Plzeňského kraje, kde jsem řadovým zastupitelem. Na tomto setkání se nebude o ničem jednat a nic se na něm nevyřeší.
3. Místo adorování prezidenta z pozice řadového krajského zastupitele, který byl a je kandidátem pětikoalice, se skutečně budu raději věnovat práci pro Plzeň, za což jsem placený a také odpovědný.
4. Jsem připraven prezidenta Petra Pavla přijmout na radnici, až ji bude chtít skutečně navštívit. Rád mu do očí sdělím názor na to, jak nám současná vláda hází klacky pod nohy, seznámím ho s děním v Plzni a zeptám se ho, proč v řadě věcí koná tak, jak koná.
5. Pětikoalice řve a moralizuje. Hovoří o slušnosti. Je to ta pětikoalice, která odmítala pozvání od Miloše Zemana na předání státních vyznamenání. Jsou to zástupci stran, kteří si prosadili, aby Plzeň odmítla prominout parkovné za prezidenta během jeho návštěvy Plzně.
Takže – když dva dělají totéž, není to totéž. Za titulky v médiích nezodpovídám a za interpretaci faktů rovněž ne.
Přímo pod tímto příspěvkem pak na Zarzyckého slova reagoval ředitel komunikace prezidenta Vít Kolář:
Vážený pane primátore, fakta jsou taková, že jste ohlásil veřejně, že se nesetkáte s prezidentem republiky, protože se budete věnovat raději práci pro Plzeňáky. Nechávám stranou, že jako politik dopředu odmítáte diskusi s někým, kdo má jiný názor, což je spíše vzkaz pro voliče. Horší je, že se dopouštíte manipulace. Prezident ohlásil návštěvu kraje, nikoli města Plzně! Vy tím paradoxně odmítáte schůzku, která ovšem nebyla vůbec naplánována a nedostal jste na ni pozvánku. (To, že jste zván jako zastupitel kraje zmiňujete až dnes a je to něco jiného). Věřím, že při některé z dalších cest bude hlavním cílem i město Plzeň a Vy svůj postoj korigujete.

zdroje: ZAK TV, Roman Zarzycký (Facebook), Kancelář prezidenta republiky, Plzeňský kraj