Plzeňský primátor: „Vláda lhala nám všem“
Roman Zarzycký a "Fialova Nutella", zdroj foto: Roman Zarzycký má rád Plzeň (facebooková stránka)
Roman Zarzycký a "Fialova Nutella", zdroj foto: Roman Zarzycký má rád Plzeň (facebooková stránka)

Plzeňský primátor: „Vláda lhala nám všem“

27 listopadu, 2023 1 Od Pavel Žižka

Plzeňský kraj i celá Česká republika – všichni jsme se probudili do pošmourného rána, po němž nás čekal stejně tak pošmourný den. Počasí jako by chtělo dokreslit situaci, kdy stávkují učitelé, studenti, školníci, uklízečky, kuchařky a vlastně i lidé mimo školství, například zdravotníci. A tuto stávku komentují politici napříč politickým spektrem.

Mezi nejhlasitější kritiky vlády na západě Čech patří i plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO). Ten už v minulém týdnu na svůj Facebook pověsil příspěvek se svou stranickou kolegyní a plzeňskou náměstkyní primátora pro oblast školství a cestovní ruch Lucií Kantorovou. „Hasíme požár za neschopnou Fialovu vládu! Stojíme za učiteli, stojíme za dětmi a rodiči!“ Tak začínalo jejich společné prohlášení, v němž popisovali situaci na plzeňských školách. Většina základek i mateřinek v krajském městě stávku podporuje, avšak zůstala v pondělí otevřena.

Přímo v den stávky byl plzeňský primátor ještě ostřejší: „Dobré ráno, dnes je STÁVKA a já ji podporuji. Bohužel, vláda Petra Fialy lhala učitelům, lhala zdravotníkům, lhala nám všem,“ tak zněla jeho krátká zpráva na Facebooku. Navíc nenechal nikoho na pochybách, jaké lži má na mysli, když příspěvek doprovodil několik let starou fotkou Petra Fialy a Martina Baxy (ministr kultury za ODS a bývalý plzeňský primátor), v němž se oba hlásí k závazku ODS dát učitelům platy ve výši 150% průměrné mzdy. Petra Fialu tak usvědčil z populismu a sebe sama z toho, že školám příliš nenaslouchá. Jedním z důvodů stávky ve školství skutečně platy jsou, ovšem nikoli ty učitelské, ale platy nepedagogických pracovníků. Ředitelé škol totiž mají vedle části peněz na odučené hodiny přijít i o část peněz na platy kuchařek, školníků a uklízeček. To jsou pracovníci, jejichž tabulkový plat často ani nedosahuje minimální mzdy, a ředitelé jej tak dorovnávají, jak mohou.

zdroj: Roman Zarzycký má rád Plzeň (Facebook)