Plzeňští vědci vyvinuli mikrozdroj, který pomůže v krizových situacích
30 listopadu, 2023Mobilní telefon nebo wi-fi vysílač, ale také větší spotřebiče může v případě nouze napájet zařízení, které vyvinuli výzkumníci Regionálního technologického institutu (RTI) Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. Nouzový mikrozdroj elektrické energie, jak asi dvoukilogramové zařízení nazývají, k tomu potřebuje pouze libovolný 12 V akumulátor – například běžnou autobaterii. Z něj vytvoří celou škálu běžně využívaných stejnosměrných i střídavých napětí.
Tvůrce mikrozdroje při práci inspirovala situace, k níž dochází například při živelních katastrofách nebo jiných nepředvídatelných událostech velkého rozsahu. „Dochází k přerušení dodávek elektrické energie a není možné například oživit plynové vytápění domů, získat aktuální informace z rozhlasu, používat komunikační prostředky, jako jsou mobilní telefony nebo internet, a zajistit jejich napájení nebo dobíjení. A právě v těchto situacích lze nouzově využít například 12V akumulátory z osobních nebo nákladních automobilů, případně i jiné akumulátory, a s nimi náš systém. K danému akumulátoru se jednoduše připojí, a tím vznikne ostrovní mikrozdroj s výstupy DC a AC,“ přibližuje výzkumník Tomáš Kavalír z RTI, který rovněž pracuje ve výzkumném centru RICE Fakulty elektrotechnické.
Nouzový mikrozdroj dokáže vytvořit škálu běžně využívaných napětí stejnosměrných (5 V/2 A, 12 V/40 A) i střídavých (230 V / 50 Hz) o trvalém výstupním výkonu až 200 W (400 W špičkově). Je malý, lehký, bezhlučný. Zároveň jej lze doplnit například o přenosné skládací fotovoltaické panely nebo větrné mikroelektrárny, a pomocí nich, případně i ze síťového připojení ukládat vyrobenou elektrickou energii do externí baterie v době, kdy je tyto zdroje ještě možné využít.
Tomáš Kavalír vyvinul nouzový mikrozdroj spolu s kolegy Jiřím Sikou, Michalem Křížkem a Pavlem Žlábkem. Uvažují o vzniku start-up společnosti nebo o hledání vhodného investora, který by technologii převzal a zajistil uvedení zařízení na trh. „Nesnažíme se konkurovat již hotovým ‚powerbankám‘ s omezenou kapacitou, relativně vysokou cenou, hmotností, nákladnější možností transportu a životností danou pevně nainstalovaným palubním akumulátorem. Snažíme se vyvinout relativně jednoduché, levné a univerzální řešení, které lze vyrábět hromadně ve velkých sériích a snadno ho transportovat do místa určení,“ říká Jiří Sika s tím, že kromě autobaterie mohou uživatelé mikrozdroje použít například velkokapacitní akumulátor LiFepo4 12 V. „Jeho výhodou je nízká hmotnost a velký počet nabíjecích cyklů, které lze pro vyšší kapacitu paralelně řadit,“ dodává.
Nouzový mikrozdroj elektrické energie
· napájecí napětí z mobilních zdrojů v rozsahu 12–28 V s MPPT regulací do 150 W
· interní nabíjecí zdroj AC 230 V do 10 A
· výstupy 12 V / 40 A a 2x 5 V / 1 A
· výstupní AC 230 V / 200 W (špičkově 400 W)
· konektivita s běžnými typy akumulátorů (olověné, LiFePo4 s BMS atd.)
· ochrany pro překročení parametrů na všech výstupech
· bezhlučný a bezpečný provoz díky dvojité izolaci
· rozměry cca 170x160x105 mm a hmotnost okolo 2 kg
zdroj: Mgr. Šárka Stará, Západočeská univerzita v Plzni (tisková zpráva)
Super. V Plzni objevili měnič napětí. Gratuluji. My ostatní se touto vymožeností obohacujeme přes 20 let.
Já měl měnič už před více jak 45- léty. Tady ( v Plzni) někdo evidentně objevil Ameriku. Jen tak dále a zase budeme moci oslavovat zlaté české ručičky
Tak to je bomba!!! Asi kuchnu starou UPS nebo měnič, dám to do jiné krabice, k tomu přidám 100Ah baterku, s tou to bude teprve „mikrozdroj“ !
Vyvedu na svorky 12V z baterky – to by těch 40A klidně dalo, přidám dva stabilizátory 7805, tím získám těch 2x5V/1A a až se mi tento revoluční nápad podaří prodat novináři, který nemá šajn, co jsem to vlastně vymyslel, bude ze mě slavný vynálezce. Mimochodem ve spodní části vynálezu ta zásuvka s vypínačem a dvěma ledkami pro „provoz“ a pro „přetížení“ velice nápadně připomíná továrně vyráběný měnič 12V/230V s modifikovanou sinusovkou, kterých se prodává všude mraky. Tak taky gratuluji k novému vynálezu! Jestli jste takoví frajeři, tak to odkrytujte a nafoťte, co je uvnitř!
Zrovna jsem si jeden takový pořídil relativně za pár korun při výkonu700W, takže při mé případné potřebě zálohovat čerpadla cc100w vydrží až 12 hod.
Takže také nevím na co to v té Plzni přišli nového🤷🏼♂️🤗🤣
Neřeknu, kdyby na to přišli v Brně to by se dalo pochopit😉🤗
a zvládá taky pracovat s různými typy akumulátorů a v případě potřeby je dobíjet ze soláru nebo větrné elektrárny?
Heureka! Objevili Aliexpres 🙂
A jestli ne, tak je to ještě smutnější…
Fascinující, že tak primitivní zařízení vyvíjeli ČTYŘI výzkumníci. To by mě zajímalo, kolik ten vývoj nás, daňové poplatníky stál peněz. Navíc když vlastně nic nového nevyvinuli, jen namontovali tovární komponenty do černé skříňky. A to se vyplatí….to se vám vědcům opravdu povedlo. Abych tohle poskládal, na to nemusím mít vysokou školu. Blahopřeji k vynálezu. Už jste byli na patentovém úřadu? Aby vás někdo nepředběhnul.
tristní úroveň absolventů VŠ
Teď z Vašeho komentu budou mít psychická traumata, protože jste jim nekoretně sdělil, že jsou partička ani ne polointeligentů
To by mě zajímalo, kolik ten vývoj stál peněz.
Dávno vynalezeno.
Ještě ebonitová tyč, z lišky ohon a ruční pohon. Baterka nebude třeba.
V případě blackoutu to půjde na dračku. Akorát to nepůjde objednat přes internet, protože se nebude kam připojit. Na druhou stranu, současný svět je opravdu velmi křehký a zranitelný. Takže sice opětovný vynález kola, ale možná trochu podnět k zamyšlení, co by kdyby.
A to nedej bože, aby někomu upadl příborový nůž, nebo cokoli vodivého na nekryté a nejištěné sice krásné 12V svorky na baterii, nebo zdroji (zařízení bude určeno předpokládám převážně pro lidi bez elektro vzdělání, takže trošku tý bezpečnosti by neškodilo) a máme tu minimálně ještě dvě další zařízení. Svářečku a obloukovou lampu. Děkujeme pane Křižíku.
v zobrazené baterii je tolik energie, že v případě jejího výbuchu by měli být tito čtyři pitomečci okamžitě držiteli Darwinovy ceny
To je úžasné ! Jak inovativní !! Nepředstavitelný pokrok !!! Lidstvo na tento zlomový okamžik čekalo minimálně od okamžiku kdy zemřel Tesla !! Myslím, že Nikola Tesla nechápavě hledí co za rigidní vědce naše školství produkuje.
Jak jsme se Teď bavili s kamarádem Pavlem. Těmto dětem celý život tak dlouho mlátili do palic jak jsou výjimečné až z toho objevili měnič napětí což je zařízení staré téměř 50 let.
Tihle skvělí a úžasní vědci dokonce vládnou břitkým jazykem a ihned zjistili, že měnič napětí či spínaný zdroj v tomto případě ( nevypadá to, že mají uvnitř toroidní trafo ) nezní tak zajímavě a udělali v definovaném názvosloví binec a přejmenovali měnič na mikrozdroj.
Mikrozdroj je však zařízení připojené k distribuční soustavě což tento bazmek není a nikdy nebude.
Zde jsem pořídil měniče do auta i na chatku https://www.autolamp.cz/cs/224-menice-napeti-solarni-technika
No, pokud seženou peníze na založení start-upu, tak si řeknu, že máme magory nejen „vědce z univerzity“, ale i hromadu investorů. Na Aliexpressu jsou takových převrartných vynálezců mraky 😀
Dokonce mi to tak připadá když si to člověk prohlídne, že to je z Alidílů poskládaný a daný do nový krabice.
proč něco takového vyvíjejí na fakultě strojní?