Primátoři proti vládě: Hrozí uzavírání kulturních institucí, úřadů či omezení městské policie?
Premiér Petr Fiala na zasedání vlády, zdroj foto: Vláda ČR
Premiér Petr Fiala na zasedání vlády, zdroj foto: Vláda ČR

Primátoři proti vládě: Hrozí uzavírání kulturních institucí, úřadů či omezení městské policie?

22 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Návrh státního rozpočtu pro příští rok známe pouze v hrubých obrysech, ale už teď budí řadu vášní. Hned dvacítka primátorů se obává záměru, kterým se ministerstvo školství hodlá popasovat s úsporami. Veřejným prostorem totiž zaznívá informace, že by nepedagogické pracovníky ve školství nově platily přímo zřizovatelé, tady obce a kraje. Zatímco stát by takto ušetřil několik miliard, obce a kraje by to stálo několik miliard, což se jejich představitelům samozřejmě nelíbí.

Primátor města Plzně Roman Zarzycký se tak připojil k otevřené výzvě cílené vrchním zástupcům naší republiky. Výzvu podepsalo dvacet představitelů jednotlivých statutárních měst včetně osmi zástupců krajských měst.

“Obáváme se, že dopad, který by konsolidační balíček měl na město Plzeň, by znamenal výpadek v řádech stovek milionů korun ročně,“ upozornil primátor města Plzně Roman Zarzycký. „Tato suma už by mohla mít dopad na každodenní život obyvatel Plzně a nejen jich. Vždyť město zajišťuje dlouhou řadu sociálních služeb, například prostřednictvím Městského ústavu sociálních služeb pečuje o několik tisíc občanů s hendikepem. Je také provozovatelem Dětského centra Plzeň, které poskytuje odbornou péči dětem s postižením nebo ze znevýhodněného sociálního prostředí. Důležité také je zajištění bezpečnosti prostřednictvím městské policie. Řada našich kulturních organizací jako je např. Divadlo J. K. Tyla či Divadlo ALFA pak nabízí vyžití nejen pro Plzeňany. A naši zoologickou zahradu navštěvují lidé z celé republiky. Máme obavy, že vládní konsolidační balíček by mohl znamenat, že krajská města by nebyla schopna dále vykonávat přirozená spádová centra pro své kraje a regiony. Uděláme maximum, aby se tak nestalo,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.

Cílem je, aby tyto ohrožující kroky, které by měly zásadní negativní vliv pro ekonomiku státu, nebyly schváleny a bylo konečně po mnoha letech otevřeno konstruktivní jednání nad komplexní změnou zastaralého systému rozpočtového určení daní, která by nově reflektovala i přirozená krajská a regionální centra a byla schválena v roce 2024.

„Žádáme, aby konsolidační balíček nezasahoval do financování měst a obcí. Prosíme, aby daň z nemovitosti nebyla zvyšována státem a zůstala dále ze 100 procent příjmem měst a obcí. Zároveň, aby se neměnila ani výše přídělu do rozpočtového určení daní, ale aby zůstala na současné hodnotě 25,84 procenta,“ uvedli dále primátoři v otevřeném dopise.

K výzvě se  připojila města Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hradec Králové, Chomutov, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Liberec, Most, Olomouc, Opava, Pardubice, Plzeň, Prostějov, Přerov, Teplice, Třinec, Ústí nad Labem a Zlín.

zdroj: Mgr. Hana Josefová, iDnes