Prohlídka zámku jako nikde jinde: V Plasích si sedejte a sahejte…
Bez průvodce, bez bariér a klidně i k usazení, tak vypadá nově zrekonstruovaný zámek Metternichů v Plasích, zdroj foto: Plzeňský kraj
Bez průvodce, bez bariér a klidně i k usazení, tak vypadá nově zrekonstruovaný zámek Metternichů v Plasích, zdroj foto: Plzeňský kraj

Prohlídka zámku jako nikde jinde: V Plasích si sedejte a sahejte…

17 července, 2023 0 Od Pavel Žižka

Na nic nesahat, nevstupovat za bariéry. Tak vypadají prohlídky zámeckých interiérů skoro ve všech zámcích. Na severním Plzeňsku již brzy najdete jednu výjimku. V Plasích se veřejnosti otevře nově zrekonstruovaný zámek Metternichů.

Už od 21. července bude moci veřejnost zavítat do nově zrekonstruované budovy bývalé prelatury v areálu Cisterciáckého kláštera v Plasích. Po rozsáhlé obnově za více než 200 milionů korun je zpřístupněna zcela nová, unikátní prohlídková trasa, na které si návštěvníci dokonce mohou „osedět“ zrestaurovaný nábytek šlechtického rodu Metternichů.

„Najednou nám tu vznikl zámek, který nebyl přístupný veřejnosti a s ním i plnohodnotná návštěvnická trasa tzv. budovy Nové prelatury. Patro je zaměřeno na Metternichy, tedy na rod, který tu získal tento klášter po jeho zrušení a zároveň je tu i prostor Starého opatství, který je k budově připojen. Návštěvníkům, kteří míří na severní Plzeňsko, to umožní zcela nové vyžití,“ zve na návštěvu Plas kastelán Pavel Duchoň.

Rozsáhlá rekonstrukce byla spolufinancována z Evropské unie a polovinu peněz tvořila dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Stavební práce skončily po dvou a půl letech. „Jakmile saháte do takto staré budovy, tak se musíte potýkat nejen s barokní podobou, ale také s konstrukcemi ze 13. a 12. století, které tu byly a které musíte pietně zachovávat a dávat jim nové využití, směr a vzezření. Kromě statických věcí a podzemních záležitostí byla nalezena i podzemní chodba, kterou také jednou zpřístupníme stejně jako několik dalších pater tohoto objektu. Díky tomu návštěvníci projdou tímto prostorem v nevídaném rozsahu,“ hovoří o souvislostech kastelán Pavel Duchoň s tím, že ukončením projektu obnovy opatské rezidence a přilehlé zahrady práce v Plasích nekončí. „Budeme pokračovat dál. Už v tuto chvíli pracujeme na sýpkách, které jsou hned vedle, a na podzim bychom se měli dostat i k altánu, který uzavírá tu opatskou zahradu,“ dodává Duchoň.

zdroj: Plzeňský kraj