Pustevny: Pod dohledem Radegasta
Stanislav Bartůšek kousek od Pusteven, zdroj foto: Egomotion s.r.o. (se svolením držitele autorských práv)
Stanislav Bartůšek kousek od Pusteven, zdroj foto: Egomotion s.r.o. (se svolením držitele autorských práv)

Pustevny: Pod dohledem Radegasta

6 února, 2024 0 Od Pavel Žižka

Standa Bartůšek nás dnes zavede do Beskyd. Kousek od Frenštátu pod Radhoštěm leží obec Trojanovice, kde rozvineme základní tábor. A pak hurá do kopců. Naším dnešním cílem jsou ikonické Pustevny.

Pustevny jsou sedlo v Moravskoslezských Beskydech nedaleko Radhoště ve více než tísicimetrové nadmořské výšce. Patří k obci Prostřední Bečva a bylo pojmenováno po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874. Známé jsou především pro typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu koncem 19. století podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Nachází se zde lyžařské středisko a vede sem sedačková lanovka.

A když je řeč o Pustevnách, nemůžeme minout ani známou sochu Radegasta, kterou najdete mezi Pustevnami a Radhoštěm. Je parádní a v zimě krásně ošlehaná větrem a ledem. Věděli jste ale, že jde „jen“ o kopii. A kde je originál? Neztratil se snad? Nebojte. U toho celý dnešní díl začneme, a to na frenštátské radnici. A kde skončíme? Standa neomylně ve vířivce. To nejzajímavější pak ale najdete mezi radnicí a vířivkou. Tak si pojďte dnešní díl Běžkotoulek pustit.


zdroje: Egomotion s.r.o.