Redaktoři Kudyznudy našli deset nejzajímavějších hradů z celé ČR. Jeden i v našem kraji
Vodní hrad Švihov, foto: By Jiří Strašek, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35053074
Vodní hrad Švihov, foto: By Jiří Strašek, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35053074

Redaktoři Kudyznudy našli deset nejzajímavějších hradů z celé ČR. Jeden i v našem kraji

2 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

„Hrad a výlet – to je synonymum,“ tak zní titulek článku, kterým redaktoři Kudyznudy zvou na desítku podle nich těch nejzajímavějších hradů po celé ČR. Tipnete si, které to jsou? A který je ten nejzajímavější hrad v Plzeňském kraji?

Romantických hradů a hradních zřícenin je naše republika doslova plná. Jeden z nich je dokonce zapsán v Guinessově knize rekordů. Tušíte správně, že jde o největší hradní komplex na světě, tedy Pražský hrad. Ve výčtu deseti nejzajímavějších hradů u nás nemůže chybět ani Buchlov, majestátně se tyčící nad Slováckem, stejně jako například Kost, což je pro změnu jeden z nejzachovalejších gotických hradů vůbec. A dál? Rožmberk, Houska, Český Šternberk, Karlštejn, Kokořín či Pecka. Co název to pojem.

A jak je to tedy s tou Plzeňskou stopou. Hledejte ji nedaleko Klatov. Natáčela se tu slavná filmová Popelka a jde o jeden s mála českých vodních hradů. Jistě, řeč je o Švihově.

Tento hrad je poprvé zmiňován v roce 1375 a do dnešního pozdně gotického stavu byl přestavěn o více než sto let později. Po třicetileté válce měl být zbořen, ale na demolici naštěstí nikdy nedošlo. Co však nezvládly lidské ruce, to dokázal zub času. Jde totiž o jednu z mála památek, kterou stát ve čtyřicátých letech vyvlastnil v horším stavu, než v jakém je dnes. Už v padesátých letech totiž prošla nákladnou rekonstrukcí.

Dnes hrad Švihov spravuje Národní památkový ústav v Českých Budějovicích. V sezóně je otevřen veřejnosti denně kromě pondělí a nabízí hned pět prohlídkových okruhů, přičemž jeden je věnován právě legendární pohádce s Libuší Šafránkovou v titulní roli, která se tu v roce 1973 natáčela.

zdroje: Kudyznudy, Hrad Švihov, Wikipedia