Robopes pomáhá uzdravovat děti
Robopes Spot, zdroj foto: Fakultní nemocnice Plzeň
Robopes Spot, zdroj foto: Fakultní nemocnice Plzeň

Robopes pomáhá uzdravovat děti

18 listopadu, 2023 0 Od Pavel Žižka

Uzdravovat může leccos. Často třeba pohlazení. I to je jeden z principů tzv. canisterapie, kdy je terapeutem pes. A nemusí jít ani o živého psa. V plzeňské fakultní nemocnici pomáhá uzdravovat pes robotický. Jmenuje se Spot.

Personál Dětské kliniky FN Plzeň se nejmenším pacientům snaží jejich pobyt v nemocnici neustále zpříjemňovat. Během terapií zde děti sledují filmy, mají nejrůznější workshopy, přicházejí za nimi poníci v rámci ponyterapie nebo pejskové při canisterapii. Příběh jako ze sci-fi filmů pak popisuje zpráva přímo z nemocnice:

Tentokrát byl ten zážitek ale vskutku netradiční – navštívil je totiž robopes Spot! Přivezly ho projektové manažerky Anina s Haničkou ze SIT Port, což je inovativní projekt sídlící v technologickém parku TechTower na Světovaru. Aniny syn Filip byl nedávno pacientem na Dětské klinice, kde se seznámil s herní specialistkou Lídou, slovo dalo slovo a fialový ultramoderní robopes už se procházel po zdejších chodbách. Spot během chůze neustále mapuje terén, může být tedy využit jako průzkumník neznámých prostor nebo jako pomocník při vyhledávání osob – umí se vyhnout překážkám, projít dveřmi nebo zdolat schodiště. Není třeba dodávat, že nenadchl jen malé pacienty, ale i personál kliniky.

zdroj: Fakultní nemocnice Plzeň