Robotická recepční a servírka, závody dronů či testovací jízdy elektromobilů – to vše míří do Plzně
Festival Inovujeme Plzeň, zdroj: město Plzeň
Festival Inovujeme Plzeň, zdroj: město Plzeň

Robotická recepční a servírka, závody dronů či testovací jízdy elektromobilů – to vše míří do Plzně

20 května, 2023 0 Od Pavel Žižka

Jeden z největších festivalů pro inovátory a technologické nadšence už se blíží. Nese název Inovujeme Plzeň a vypukne první červnový pátek a sobotu, tedy 2. a 3. června 2023. Poprvé se uskuteční v areálu TechTower na Světovaru.

Na festival už se přihlásil rekordní počet vystavovatelů. Představí se přes 50 inovativních firem a univerzit, lidé uvidí robotickou recepční a servírku, oblíbené závody bezpilotních letounů, které se dříve konaly pod názvem Dronfest, také lezeckou ukázku na komín v podání hasičského sboru. Návštěvníci si vyzkouší testovací jízdy v elektromobilech, bezkontaktní nakupování GK GO nebo soutěže s malými drony. Festival již pátým rokem organizuje Správa informačních technologií města Plzně (SITMP) a letošní ročník doprovodí výstava Mohou technologie zachránit svět? Ta vznikla v rámci česko-švýcarské spolupráce. Vstup na festival je zdarma a kompletní program je na www.inovujemeplzen.cz.

„Západočeské metropoli se daří být na špičce mezi českými městy, která využívají chytrá řešení v oblasti smart city. Plzeň navíc poskytuje kvalitní zázemí pro inovativní podniky, jejichž výrobky a služby stojí za to poznat. Inovujeme Plzeň je tak ideální příležitostí, jak technický pokrok, inovace a novinky veřejnosti představit a nechat je nahlédnout do některých projektů budoucnosti. Tím, že se na festival přihlásila také řada škol z celé České republiky, má Plzeň skvělou příležitost ukázat, co všechno může nejen mladým lidem nabídnout,“ řekl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

„V pátek už v 8 hodin ráno mezi návštěvníky tradičně přivítáme především studenty středních a vysokých škol, kteří se kromě expozic mohou těšit na zajímavé přednášky. Svou účast přislíbil například Horst Burbulla, německý podnikatel a vynálezce kamerového teleskopického jeřábu, za jehož sestrojení získal filmového Oscara. Díky jeho jeřábům vznikly některé scény z filmů jako Harry Potter, Matrix nebo Spider-Man,“ pozval Luděk Šantora, ředitel SITMP.

Sobota nabídne program od 10 do 18 hodin pro návštěvníky všech věkových kategorií. „Malí i velcí nadšenci se mohou těšit na robotickou servírku Bettaroe, robopsa SPOTa, malé roboty a robůtky, univerzitní formuli, malování 3D perem nebo soutěž pro děti v sestřelování dronů. Vyzkoušet si mohou hry ve virtuální realitě, závodní simulátory nebo testovací jízdy v elektromobilech. Představí se i plzeňský tým Hydra s vodíkovým autíčkem nebo složky integrovaného záchranného systému,“ vyjmenovala Radana Polešáková, projektová manažerka SIT Portu SITMP.

Atraktivní budou závody dronů, a to nejen tím, že se odehrají ve zcela nových prostorech. Pořadatelství se ujal závodní tým Rotorama a divákům i pilotům slibuje nevšední zážitky. „Pro zájemce o inovace a moderní technologie je připravena řada přednášek na zajímavá témata, například o hospodaření s vodou, kyberbezpečnosti, o využití umělé inteligence ve zdravotnictví nebo moderní protéze končetin. Tváří sobotního programu bude Jaroslav Beck, spoluzakladatel studia Beat Games, které stojí za historicky první nejúspěšnější hrou ve virtuální realitě Beat Saber. O tom, jak těžké bylo uspět v Silicon Valley, poví zakladatelé plzeňské firmy Actijoy Robert Hašek a Jana Rosenfelderová, kteří v Americe prorazili s takzvanou chytrou miskou pro psy,“ prozradil Tomáš Cholinský, ředitel úseku SIT Port SITMP.

Festival je přehlídkou českých a zahraničních firem, úspěšných startupů a vybraných českých univerzit. Kromě Západočeské univerzity v Plzni, jejíž Fakulta aplikovaných věd ukáže, jak lze pouhým myšlením rozhýbat vláček, se představí univerzity z Prahy a Brna. Zajímavé prezentace připravily například firmy Eurosoftware, Porsche Plzeň, Elblesk, Desinsekta, Bettaroe, Digiteq Automotive, Techmania Science Center, General Laser a spousta dalších.

Součástí Inovujeme Plzeň budou i takzvané Open Days, tedy komentované prohlídky TechToweru. Při nich si široká i odborná veřejnost prohlédne technologický park a případní zájemci o evropské dotace získají bližší informace o projektu. Open Days se uskuteční po oba dva dny a budou zdarma. Více informací bude zveřejněno na webu www.sitport.cz, popřípadě je zájemci získají přímo v den konání na recepci TechToweru.

Festival v letošním roce doprovodí výstava Mohou technologie zachránit svět?, která seznámí s inovativními řešeními vyvinutými českými a švýcarskými výzkumníky v oblastech voda, zemědělství, e-mobilita, recyklace a energie. Výstavu přijede s představiteli města Plzně a Plzeňského kraje zahájit švýcarský velvyslanec v České republice J. E. p. Philipp Gérald Guex. Panely s jednotlivými nápady budou v TechToweru k prohlédnutí do 28. června. U příležitosti zakončení výstavy se uskuteční česko-švýcarský hackathon na téma Podívej se na Švýcarsko českýma očima.

Kompletní program je na webu www.inovujemeplzen.cz.

zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň