Rokycanské gymnázium oslaví 150 let
Starosta Rokycan Tomáš Rada na besedě v rokycanském gymnáziu, zdroj: Gymnázium Rokycany
Starosta Rokycan Tomáš Rada na besedě v rokycanském gymnáziu, zdroj: Gymnázium Rokycany

Rokycanské gymnázium oslaví 150 let

21 února, 2023 0 Od Pavel Žižka

V letošním roce uplyne 150 let od chvíle, kdy do lavic gymnázia v Rokycanech usedli první žáci. Při příležitosti významného výročí škola chystá řadu akcí, kterými chce veřejnosti představit jak minulost, tak i současnost gymnázia.

V létě 1873 rokycanská městská rada schválila návrh na zřízení gymnázia v našem městě. Během 150 let si tato škola získala pevné místo mezi vzdělávacími institucemi v regionu a připravila ke zkouškám dospělosti celé generace studentů z Rokycan i okolí.

Jubilejní rok by žáci i zaměstnanci školy rád využili k tomu, aby veřejnosti představili historii školy, ale také její současnou, moderní podobu. Společným úsilím učitelů rokycanského gymnázia a zaměstnanců Muzea Dr. Bohuslava Horáka vzniká výstava mapující vývoj školy od založení po současnost. Vernisáž se bude konat 11. května 2023 ve výstavní síni v ulici Josefa Knihy.

Gymnázium a Střední odbornou školu v Rokycanech opouští každým rokem kolem stovky maturantů, mladých lidí, kterým škola nabídla pevný základ pro další vzdělávání a profesní růst. V rámci oslav proto vznikl nápad poskytnout prostor pro pravidelná setkání současných žáků s absolventy. Už od ledna probíhají ve školní knihovně besedy, při nichž si zájemci z řad dnešních studentů mohou popovídat se svými staršími kolegy a třeba se i nechat inspirovat jejich zkušenostmi a profesními úspěchy. Prvním hostem byl symbolicky představitel instituce, která kdysi o založení gymnázia rozhodla – starosta Rokycan Ing. Tomáš Rada.

Významné výročí si žáci a zaměstnanci Gymnázia a Střední odborné školy budou připomínat i řadou dalších společenských, kulturních a sportovních akcí v průběhu celého roku.

zdroj: Gymnázium Rokycany