Rokycanští studenti opanovali přední příčky studentských olympiád
20 května, 2023Gymnázium a Střední odborná škola Rokycany bylo již třikrát vyhlášeno nejúspěšnějším gymnáziem Plzeňského kraje. I letos se místní studenti účastní celé řady olympiád a soutěží, často se skvělými výsledky.
V letošním roce se konal už 57. ročník Biologické olympiády. Soutěž prověřuje znalosti přírodopisu a biologie, podporuje odborný růst účastníků a snaží se je motivovat k dalšímu vzdělávání. Její odbornou stránku garantuje komise složená z vysokoškolských pedagogů, vědeckých pracovníků i odborníků z praxe.
V letošním krajském kole Biologické olympiády si žáci G+SOŠ vedli velmi dobře. V kategorii A určené žákům 3. a 4. ročníků středních škol zvítězil Šimon Vlach, na stříbrné příčce se umístil Ondřej Vaněk. Oba rokycanští soutěžící se prosadili i v celostátním kole – Šimon Vlach obsadil třetí místo a Ondřej Vaněk skončil desátý. Získali tak možnost zúčastnit se výběrového soustředění. Pokud uspějí, budou naši republiku reprezentovat na Mezinárodní biologické olympiádě, která se v červenci uskuteční ve Spojených arabských emirátech.
Hluboký zájem Ondřeje Vaňka o přírodní vědy dokládá také skutečnost, že v širším autorském týmu publikoval odbornou práci ve vědeckém časopise „European Journal of Entomology“, což je u žáka střední školy zcela mimořádným úspěchem.
V kategorii B, v níž soutěží žáci 1. a 2. ročníku středních škol, obsadil Jan Šnauer z rokycanského G+SOŠ 2. místo.
Pod záštitou Ministerstva životního prostředí proběhl letos už 28. ročník Ekologické olympiády. Žáci středních škol zde soutěží v tříčlenných týmech, musejí prokázat rozsáhlé znalosti ekologie, ochrany přírody a péče o životní prostředí. Organizátoři kladou důraz na propojení teoretických znalostí s prací v terénu. V krajském kole Ekologické olympiády zvítězilo družstvo G+SOŠ ve složení Ondřej Soukup, Jan Šnauer a Ondřej Vaněk. Národní kolo proběhne 8.-10. června 2023 ve Spáleném Poříčí.
Fyzikální olympiáda je soutěž pro velmi nadané a současně velmi vytrvalé studenty. Aby se žák dostal až do celostátního kola, musí se začít věnovat fyzice velmi odhodlaně už na základní škole, každý rok řešit 6 úloh domácího kola, soutěžit v kole okresním, v posledním roce základní školy se z okresního kola probojovat až do krajského, a pokud se umístí na předních místech, další tři roky pokračovat a pokoušet se svoje pozice obhájit. To znamená úspěšně vyřešit přibližně 60 fyzikálních problémů, jejichž obtížnost postupně roste a zejména ve vyšších kategoriích významně převyšuje úroveň běžné středoškolské fyziky. Pokud to vše zvládne, postupuje ve čtvrtém ročníku střední školy do kategorie A, ve které 50 nejlepších účastníků krajských kol z celé republiky získá možnost změřit svoje síly v kole celostátním.
Letos se to z podařilo Bronislavu Růžičkovi z oktávy G+SOŠ Rokycany. Vzdal se jarních prázdnin a odjel na čtyři dny do Chebu, kde řešil čtyři teoretické a jednu experimentální fyzikální úlohu. Dosáhl nejlepšího bodového hodnocení mezi účastníky z Plzeňského kraje, v celkovém hodnocení obsadil 7. místo. Získal tak možnost účastnit se výběrového soustředění v Hradci Králové. Tam bude sestaven český reprezentační tým pro Mezinárodní fyzikální olympiádu, která se letos uskuteční v Japonsku.
Eliška Zemanová, žákyně letošní oktávy, zvítězila v krajském kole Olympiády z českého jazyka. Vybojovala tak šanci obhájit své loňské prvenství v celostátním kole.
Zastoupení mělo G+SOŠ také v dalších soutěžích. V Zeměpisné olympiádě se vítězem krajského kola mezi žáky nejmladší kategorie stal Dan Spěváček. V Matematické olympiádě, v kategorii žáků 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, obsadil Martin Celunda dělené 2.-4. místo. Alice Soubustová vyhrála krajské kolo Soutěže ve francouzském jazyce.
Úspěchy studentů G+SOŠ Rokycany jen dokládají, jak kvalitní školy ve třetím největším městě v Plzeňském kraji mají.
zdroj: Monika Drechslerová, G+SOŠ Rokycany