Kameny zmizelých či v původní znění Stolpersteine jsou pamětní kameny připomínající oběti holocaustu. Tyto dlažební kostky s mosazným povrchem jsou vsazené do chodníků před domy, kde oběti holocaustu žily před násilným sestěhováním do hromadných bytů či před transportem. Tři nové budou odhaleny již brzy v Rokycanech.
Dne 28. března 1922 se v jihočeské Blatné narodila Zdenka Fantlová. Zemřela 14. listopadu 2022 ve věku 100 let. První smutné výročí úmrtí si město Rokycany připomene odhalením kamenu zmizelých v úterý 14. listopadu ve 14 hodin v Jiráskově ulici č. p. 1, kde Zdenka Fantlová s rodinou žila.
Pamětní desku čestné občance města Rokycan Zdence Fantlové odhalilo její město ke stému výročí narození na domě Jiráskova ulice č. p. 1, současně s tím byl odhalen pamětní štítek na lavičce naproti domu.
Zdenka Fantlová se narodila v Blatné, ale rodiče se brzy přestěhovali do Rokycan, tady vyrůstala, měla kamarádky, chodila na gymnázium. Z něj ji ale jako Židovku za protektorátu vyloučili a ona začala studovat angličtinu v Anglickém institutu v Praze.
Za poslouchání zahraničního rozhlasu nacisté zatkli otce Zdenky Fantlové a brzy poslali do Terezína celou rodinu. V den, kdy její milý odjížděl transportem smrti, dal Zdence Fantlové snubní prstýnek. Síla lásky ji udržela na živu navzdory koncentračním táborům i pochodu smrti. Přes všechny hrůzy totiž věřila, že přežije.
Internaci v koncentračních táborech přežila, s pochodem smrti pak prošla půlkou Evropy a ocitla se v Bergen-Belsenu. Tamní koncentrační tábor v dubnu 1945 osvobodili Britové, paradoxně však právě tehdy byla smrti nejblíž. Onemocněla totiž tyfem. Z posledních sil se doplazila na ošetřovnu, kde ji našel britský voják. Tehdy jí angličtina zachránila život.
Čtyři roky pak prožila ve Švédsku, kam ji na léčení převezl Červený kříž. Pracovala na československém velvyslanectví, v roce 1949 se ale rozhodla pro odchod do Austrálie. V Evropě už neměla nikoho, všichni členové její rodiny za války zahynuli. V Austrálii se vdala a narodila se jí dcera Kateřina. Po skonu manžela se přestěhovala z Austrálie do Londýna, kde zemřela.
Po roce 1989 se na čas vrátila do své rodné země a napsala knihu Klid je síla, řek´ tatínek, ve které popsala peklo koncentračních táborů.
Přesně v den, kdy v roce 1997 slavila 75. narozeniny, přijela Zdenka Fantlová do Rokycan se svým nakladatelem, knížku představila veřejnosti, mnoho lidí přilákala beseda a autogramiáda. Od roku 2002 je Zdenka Fantlová čestnou občankou Rokycan.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany