Šermíři, hudebníci i divadelníci pomohou zachránit zchátralý zámek
Akce na zámku Čečovice, zdroj: Klub Ladislava Lábka
Akce na zámku Čečovice, zdroj foto: Klub Ladislava Lábka

Šermíři, hudebníci i divadelníci pomohou zachránit zchátralý zámek

13 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

V sobotu 22. června 2024 se na nádvoří zámku Čečovice uskuteční již tradiční Barokní veselice. Nabídne hudební i šermířské vystoupení, divadlo, řemeslné stánky, program pro děti, komentované prohlídky zámku i dvě výstavy. Vybrané peníze budou použity na opravy zámku, který dvacáté století skutečně nešetřilo.

„Program máme letos opravdu bohatý, jako každý rok nás podpořil Plzeňský kraj, bez jehož pomoci bychom si nemohli dovolit akci uspořádat. Zapůjčí nám také výstavu Mecenáši doby baroka,“ uvedla místopředsedkyně klubu Miroslava Šusová.

Barokní veselice začne ve 13 hodin. Během odpoledne vystoupí studenti plzeňské konzervatoře s ukázkami árií z opery Orfeo skladatele Claudia Monteverdiho, plzeňská skupina historického šermu Viva Gladius a pražský divadelní spolek Geisslers Hofcomoedianten propojující moderní umění s barokním. Kulturní program doplní letová ukázka sokolnictví Šporer, aktivity pro děti, například výtvarné dílničky, soutěže či malování na obličej. V barokní sýpce bude k vidění výstava chodských krojů a výstava Mecenáši doby baroka, připraveny jsou i komentované prohlídky zámku. Vstupné činí pro dospělé 150 korun, pro děti 80 korun.

Klub se již řadu let snaží opravit zdevastovaný zámek. Aby spolek dosáhl na dotační programy, které by mohl využít na rekonstrukci objektu, potřebuje získat peníze na jejich spolufinancování. Pořádá proto kulturní akce, jejichž výtěžek věnuje zejména na tento účel. V roce 2023 získal klub kulturními aktivitami přibližně 190 tisíc korun.

Zámek převzali nadšenci do vlastnictví v roce 1998, kdy na něj byl vydán demoliční výměr. Byl v zuboženém stavu, poškozený povětrnostními vlivy a požárem v roce 1990. Zámek se stále opravuje a ještě dlouho bude. Klub se snaží, aby žil, ale přivést jej k celkové rekonstrukci bude vyžadovat velké množství financí. Snahou klubu je učinit z obce známé kulturní, společenské a turisticky atraktivní centrum regionu a přilákat české i německé zájemce o památky a kulturní akce.

zdroj: RNDr. Marie Fialová, Klub Ladislava Lábka