Smutný příběh labutí vdovy z Trhanova
Labutě v plzeňské Záchranné stanici živočichů, foto: Karel Makoň
Labutě v plzeňské Záchranné stanici živočichů, foto: Karel Makoň

Smutný příběh labutí vdovy z Trhanova

3 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Román nebo film, každopádně se špatným koncem, by šel napsat nejen o lidech, ale i o některých zvířatech. Své o tom ví Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů.

„V pondělí  25. 9. 2023 krátce po poledni mi telefonoval kolega Kamil Forst, kterému hlásila řidička jedoucí z Plzně do Prahy nečekaný nález uhynulé labutě na dálničním mostu přes řeku Klabavu nedaleko Rokycan,“ začíná své vyprávění Karel Makoň

Podle záznamu z kamer dálniční správy přistála zcela nečekaně na silničním mostě, přičemž během několika málo vteřin ji v hustém provozu srazilo bílé SUV. Labuť po střetu s autem ještě chvilku žila. Rozsáhlá vnitřní zranění však nemohla přežít a během několik okamžiků uhynula.

„Než jsem na místo dorazil, byla již labuť z rychlostního pruhu odstraněna a umístěna v kafilerním boxu na správě silnic a dálnic. Sundal jsem si z ní ornitologický kroužek, a tak trochu se strachem a napětím se doma podíval do centrální evidence Kroužkovací stanice Národního muzea Praha. Má předtucha se bohužel potvrdila,“ pokračuje se zápletkou Karel Makoň

Labuť zabitá na dálničním mostě přes řeku Klabavu u Rokycan je podle ornitologického kroužku vdova po samci, který se letos v květnu postavil jedoucímu vlaku na kolejích u Trhanova na Domažlicku. Po úhynu samce vypustili plzeňští ochránci přírody samici-vdovu se šesti labuťátky právě na Klabavskou přehradu pod dálniční most. „Není to ani dva týdny, co jsme pak samici se čtyřmi velkými mláďaty odečetli a okroužkovali na Klabavě a měli radost, že alespoň část této rodiny přežila a funguje. Když v tom mi volal Kamil…,“ dodává Karel Makoň.

Podle všeho to vypadá, že samice učila svá mláďata létat a udělala nad Klabavskou přehradou kolečko tak nešťastně, že se dostala na dálnici. Mláďata jsou nyní naštěstí už velká, a když to dobře dopadne, tak alespoň ona by mohla na Klabavské přehradě v klidu dorůst a naučit se létat.

„Inu svět je malej a o náhody na něm není nouze,“ uzavírá pravdivou replikou z pohádky Lotrando a Zubejda své vyprávění Karel Makoň.

zdroj: Karel Makoň, Dobrovolný ekologický spolek Ochrana ptactva