Světový rekordman z Domažlic se dočkal i uznání na radnici
Norbert Švarc na mistrovství republiky, zdroj foto: město Domažlice
Norbert Švarc na mistrovství republiky, zdroj foto: město Domažlice

Světový rekordman z Domažlic se dočkal i uznání na radnici

30 srpna, 2023 0 Od Pavel Žižka

S velkým úspěchem se z červencového Mistrovství České republiky v přehazování Atlasových kamenů (přehazování těžkých koulí na maximální hmotnost přes oficiální laťku) vrátil domažlický silák Norbert Švarc.

Třiadvacetiletý sportovec překonal český národní rekord v kategorii do 105 kg a současně i světový rekord v juniorské kategorii, když zdolal kouli o hmotnosti 195 kg. Za skvělou reprezentaci města mu poděkoval starosta Stanislav Antoš při nedávném setkání na domažlické radnici.

„Zkoušel jsem zvednout i 200 kg, ale to už nešlo,“ vzpomínal Švarc na závod Strongman Ethanol Vrdy 2023, jehož součástí mistrovství bylo.

Do přípravy na závody vkládá velké úsilí, téměř všechen volný čas a energii. Mladý domažlický silák trénuje v areálu tzv. Barrandova na domažlickém sokolišti, který je spojen s největšími úspěchy místních siláků a kulturistů. Jde o malý dřevěný objekt v sousedství sportovní haly. Trénink absolvuje až 5x týdně, každý trvá dvě až tři hodiny, ty extra těžké až 4 hodiny. „Chvíli trvá, než se pořádně rozehřeji,“ usmívá se úspěšný sportovec.

Příprava na závody je tak nákladná. Velké investice šly i do prvotního vybavení. Proto hledá sponzory, kteří by mu byli ochotni pomoci. Sledovat jej mohou například na Instagramu @svarc105 .

Většinou závodí v kategorii do 105 kg, v nejbližší době ho čeká účast na důležitém závodu, který je i mistrovstvím světa druhé největší federace na světě. Bude se konat v německé Fuldě. „Naloží na nás kámen připomínající náhrobek o váze 175 kilogramů a půjde o to, kdo dojde nejdál. Bude to hodně o bolesti,“ popisuje Švarc.

V závěru setkání na radnici přišla řeč i na sportovní začátky. „Odmala jsem běhal, hrál fotbal a pak jsem ve dvanácti viděl film Rocky. To mě inspirovalo a začal jsem boxovat. V 15 letech jsem začal cvičit ve fitku a pak už jsem začal trénovat na závody strongman, kterým se věnuji už sedm let. Začínal jsem na váze 60 kg, teď mám okolo 105 kg,“ shrnul domažlický rekordman.

zdroj: Josef Babor, město Domažlice