Učitele rokycanského gymnázia a střední odborné školy umělá inteligence nestraší
Umělá inteligence, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Umělá inteligence, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Učitele rokycanského gymnázia a střední odborné školy umělá inteligence nestraší

15 ledna, 2024 0 Od Pavel Žižka

Umělá inteligence hýbe světem. V oblasti vzdělávání ji někdo chápe jako hrozbu, jiný spáše jako příležitost. K druhému se přiklánějí v Rokycanech. Učitelé Gymnázia a střední odborné školy Rokycany totiž aktivně sledují pokroky v oblasti umělé inteligence a systematicky se v tomto směru vzdělávají.

Poslední listopadový pátek bylo G+SOŠ Rokycany hostitelem a organizátorem konference o možnostech využití umělé inteligence ve vzdělávání. Odborným garantem byla nezis-ková společnost nVias, která se zaměřuje na kreativní využití moderních technologií.

Konference byla zaměřena na sdílení praktických dovedností, účastníci, učitelé i žáci G+SOŠ se mohli zapojit do workshopů, které reflektovaly aktuální trendy v oblasti umělé inteligence.

Zástupci společnosti nVIAS k tomu uvedli: „Konference Základní stavební kameny umělé inteligence pro komplexní vzdělání byla pro nás organizátory výzvou předat informace o využití aktuálních existujících AI nástrojů ve výuce. Zaměřili jsme se zejména na to, jak učit o základních stavebních kamenech AI tak, aby žáci mohli vytvářet vlastní produkty a služby využívající AI. Úvodní blok poskytl teoretický základ o aktuálním využívání umělé inteligence v různých oborech. Následně proběhly paralelní workshopy, kde účastníci in-teraktivně pracovali s aktuálními AI nástroji a aplikacemi, včetně programování ve Scratch, tvorby jazykových chatbotů, počítačového vidění a nástrojů na datovou analýzu. Závěrečná část konference byla věnována prezentaci studentských projektů, které vznikly během jednoho projektového dne „AI Discovery“. Tyto prezentace ukázaly, jak rychle a kreativně si studenti osvojili a aplikovali nově nabyté dovednosti v oblasti umělé inteligence. Školitelé byli potěšeni aktivní účastí a znalostmi účastníků.“

„Byli jsme příjemně překvapeni zájmem a aktuálními znalostmi nástrojů AI. Někteří učitelé již nyní aktivně využívají AI nástroje ve výuce, celá konference se tak proměnila v oboustrannou inspiraci,“ řekl Pavel König, jeden z organizátorů konference.

V úterý 12. prosince pak v prostorách SOŠ proběhla přednáška Ing. Jana Švece, Ph.D. z katedry kybernetiky ZČU v Plzni. Vzdělávací akce byla určena zejména vyučujícím se specializací na výpočetní techniku, programování a informační technologie, pozornost se soustředila na odborná témata související s AI jako dialogové systémy, strojové učení nebo neuronové sítě

zdroj: Monika Drechslerová, Gymnázium a střední odborná škola Rokycany (tisková zpráva)