Učitelům pořád přidávají? Plat jim stoupá méně než jiným profesím
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Škola, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Učitelům pořád přidávají? Plat jim stoupá méně než jiným profesím

9 září, 2023 0 Od Pavel Žižka

Učitel základní školy „bere“ v průměru 36,5 tisíce korun. Meziročně si polepšil o méně než 2 tisíce korun. Středoškolský pedagog si polepšil pak pouze o 1400 Kč, vysokoškolský pak o skoro 2300 Kč. Mzdy a platy v tomto segmentu rostly výrazně méně (o 3,9 % meziročně) než ve většině ostatních odvětví (v průměru o 8,6 % meziročně), zjistil internetový portál Platy.cz.

Portál, který se specializuje na srovnávání výše mezd a platů napříč segmenty, profesemi a pracovními pozicemi, připravil analýzu na téma, jak si aktuálně stojí učitelé českých základních, středních a vysokých škol. Podle aktuálních dat Platy.cz má učitel základní školy na výplatní pásce v průměru 36 534 Kč. V loňském roce to bylo 34 583 Kč, polepšil si tedy meziročně o necelé dva tisíce korun. V roce 2021 měl pak průměrný plat 33 105 Kč.

Ještě méně si polepšili středoškolští učitelé, letos dostanou více pouze o 1418 Kč. Letos mají na výplatní pásce 37 872 Kč, loni to bylo 36 454 Kč. Pro porovnání o dva roky zpět, v roce 2021 měli pak průměrný plat 35 103 Kč.

A jak si stojí vysokoškolští pedagogové? Meziročně si polepšili o 2257 Kč, oproti loňským 37 571 Kč letos berou v průměru 39 828 Kč. V roce 2021 pak měl na výplatní pásce v průměru 34 217 Kč.

Je tedy zřejmé, že meziroční nárůst platů učitelů na českých školách tedy zdaleka nepokryl ani inflaci. Mzdy ani platy v české ekonomice letos dosud prakticky v žádném odvětví – kromě energetiky – nerostly rychleji než inflace. Podle dat ČSÚ však v oblasti vzdělávání a školství mzdy a platy rostly výrazně méně (o 3,9 % meziročně) než ve většině ostatních odvětví (v průměru o 8,6 % meziročně). Podle nedávno schváleného zákona by mělo do budoucna platit, že učitelé by v průměru v daném roce měli dostávat 130 procent průměrné mzdy. V zákoně však není uvedeno, k jak starému průměru se platy budou vázat. Nejpravděpodobněji se jeví, že pro rok 2024 budou platy schváleny podle průměrné mzdy v roce 2022. To by znamenalo, že by pobírali přibližně 115% aktuálního průměru.

Počet učitelů se posledních pět let zvyšoval každý rok o 2-5 tisíc. Během tohoto období narostl totiž počet tříd o téměř 11 % (5 tisíc), jak uvádějí data EDUin, informačního centra vzdělávání. Ačkoliv počty učitelů v poslední době každoročně rostou, v některých regionech jich stále mnoho chybí. Jedná se zejména o Hlavní město Praha, Středočeský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj.

Je také otázkou, zda a jak se ve stávající situaci podaří k této profesi přivést nové zájemce. Situace je zvláště napjatá u učitelů fyziky, matematiky, chemie a informatiky, kteří mohou najít snadné uplatnění a lepší platové ohodnocení ve světě technologického rozvoje. Studie ukazují, že vyšší platy jsou jednou z příčin návratu učitelů do své původní profese. Alarmující je také vysoký počet stárnoucích učitelů. V Evropě patří Česká republika mezi země s největším podílem učitelů nad 50 let.

zdroje: Aspen, Učitelská platforma, MŠMT