Uprostřed Brd najdete divokou vyhlídku, kterou miloval německý generál a možná i Masaryk
Třítrubecká vyhlídka, foto: Pavel Žižka
Třítrubecká vyhlídka, foto: Pavel Žižka

Uprostřed Brd najdete divokou vyhlídku, kterou miloval německý generál a možná i Masaryk

14 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Procházka k loveckému zámečku Tři Trubky sice nabídne pohledy na romanticky se klikatící Klabavu, či chcete-li Padrťský potok, ale mírně stoupající asfalt se leckomu může zdát poněkud fádní. Vždyť Brdy jsou prý divočina, ne? Od loňského roku můžete využít zážitkovou v blízkosti lesní silničky, ovšem většina turistů stále dává přednost asfaltu. Dělají chybu, ale i tu mohou napravit.

Divočiny je totiž i kolem zámečku Tři Trubky, jednoho z nejnavštěvovanějších míst naší nejmladší chráněné krajinné oblasti naštěstí dost. Nad malým zámečkem najdete několik skalisek nebo kamenných moří. K tomu s krásným výhledem, drsným vzezřením a názvem Třítrubecká nebo Brauchitschova či Jestřábí vyhlídka dokonce zve žlutá turistická značka.

První i třetí uvedený název lze asi snadno rozklíčovat. Kde se ale v Brdech vzal ten Němec? Polní maršál Walter von Brauchitsch pobyt na zdejším čerstvém vzduchu zřejmě většinu života neplánoval. Měl za sebou úspěšnou vojenskou kariéru, zhoršení zdravotního stavu a neshody s Adolfem Hitlerem spíše než po úspěšných bojích ve Francii po neúspěších na východní frontě. Tato kombinace znamenala přesun do zálohy a převelení právě na Tři Trubky. Zde se rád de facto už bývalý voják vydával na asi tříkilometrový vycházkový okruh, který rámovala právě po něm pojmenovaná vyhlídka. Lesní zámeček ještě před ním hostil i prezidenta Masaryka. Kdoví, jestli mu tuto vyhlídku ukázali. Jméno po Masarykovi by jí totiž slušelo ještě více.

Divokost tu však nekončí vzpomínkou na období druhé světové války a člověka vyšetřovaného po ní pro zločiny proti lidskosti. Sílu přírody drtící po tisíciletí i kámen tu pozná nejen geolog. Třítrubeckou vyhlídku totiž poskytuje veliké kamenné moře. V geologickém dávnověku tu stávala slepencová skála, kterou mráz rozlámal na spousty menších kamenů. Jimi posetý svah nedává možnost růstu dřevinám. Tím ale poskytuje nádherný výhled na zalesněné kopce v okolí. Než smrky pod kamenným mořem vyrostly, muselo to vypadat ještě lépe. Za to dnes ale stojí i cestička po kamenech k originální “otevíratelné” lavičce s logem Mapy.cz přímo na vyhlídce. Tam, kde v okolí začíná les, stromy trpí drsnými podmínkami a tvoří jiný typ divočiny plné zvláštních tvarů, mechů a lišejníků.

A kudy sem? Tady se nikdo neztratí. Stačí vykročit na žlutou turistickou trasu od třítrubeckého zámečku na Dobřív. Po ani ne pěti stech metrech k vyhlídce vede odbočka. Terén je sice trochu náročnější, ta námaha se ale rozhodně vyplatí.

zdroje: Mapy.cz, PoznejBrdy