Kvíz: Úžasná fakta i o vašem těle
Lidské tělo je úžasné, zdroj foto: Pixabay
Lidské tělo je úžasné, zdroj foto: Pixabay

Kvíz: Úžasná fakta i o vašem těle

15 června, 2024 0 Od Pavel Žižka

Žijeme v něm a přesto o něm stále mnoho věcí nevíme. Lidské tělo je fascinující. Už v rámci školní docházky se jeho stavbě, funkcím nebo třeba správné hygieně a péči o zdraví věnuje spousta času. Je to důležité, protože pochopení, co je pro tělo správné, je jedním ze základních aspektů spokojeného života. Myslíte si, že o svém těle víte všechno? Nechte se dnešním kvízem překvapit, co vše lidské tělo umí.

A co se v kvízu nedozvíte? Třeba to, že jednou z nejúžasnějších schopností lidského těla je jeho schopnost se (do určité míry) automaticky uzdravovat. Skvělým v tomto ohledu je největší orgán lidského těla, o němž už se ale v kvízu hovoří. Když se poraní, začne okamžitě pracovat na procesu hojení.

Tím možná nejpozoruhodnějším orgánem je náš mozek. Je centrálním orgánem našeho nervového systému a je schopen vykonávat miliardy operací za sekundu. Jeho složitá struktura nám umožňuje myslet, učit se, pamatovat si a rozhodovat se. Jedinečná schopnost mozku adaptovat se na nové situace a prostředí, známá jako neuroplasticita, umožňuje lidem přizpůsobit se změnám a vyvíjet se po celý život. Tato neuvěřitelná schopnost mozku ukazuje na jeho nevyčerpatelný potenciál a přispívá k nekonečnému procesu lidského poznání. Tak si pojďme toto lidské poznání malým kvízem prohloubit.

ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Tohle jste o lidském těle možná nevěděli...

1 / 10

Odumřelé částečky kůže z nás neustále opadávají. Tipnete si, kolik kůže takto každý rok ztratíme?

2 / 10

Víte, jakou rychlostí se šíří informace (vzruchy) po nervových drahách v našem těle?

3 / 10

V našich střevech žije spousta (většinou prospěšných) mikroorganismů. Říká se jim mikrobiom. Tušíte, kolik celkově váží?

4 / 10

Oblíbená otázka testů z přírodopisu: Víte, který orgán lidského těla je ten vůbec největší?

5 / 10

Máme nebo nemáme dokonalý zrak? Záleží, s kým se porovnáváme. Co se týče barevného vidění, patříme je špičce zvířecí říše. Tipnete si, kolik barev jsme schopni rozpoznat?

6 / 10

Mozek je fascinující orgán. Víte, kolik myšlenek denně zpracuje?

7 / 10

Tipnete si, jak dlouhé je lidské krevní řečiště?

8 / 10

Velikost srdce si můžete snadno představit. Stačí, když se podíváte na svou/své...

9 / 10

Víte, kolik chuťových pohárků máte na jazyku?

10 / 10

Víte, kolik vůní je schopný rozpoznat lidský nos?

Vaše skóre je

Průměrné skóre je 50%

0%

zdroje: Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, Věda živě