V Dešenicích budou čápi bydlet na sloupu
Nový sloup pro čápy v Dešenicích, foto: Karel Makoň
Nový sloup pro čápy v Dešenicích, foto: Karel Makoň

V Dešenicích budou čápi bydlet na sloupu

13 února, 2023 0 Od Pavel Žižka

Návrat čápů se blíží. Leckdo už po očku sleduje jejich hnízda na komínech, jestli tam náhodou černobílého elegána nezahlédne. A nejen na komíny. Jejich hnízda se stále častěji přesouvají například na sloupy. Naposledy jeden s hnízdní podložkou instalovali v Dešenicích na Klatovsku.

Ve čtvrtek 2. 2. 2023 tým odborné firmy SEG, s.r.o. Plzeň realizující zejména stavební akce pro energetiky a jejich složky postavil v obci Dešenice u Nýrska betonový sloup s umělou hnízdní podložkou pro čápy bílé. Cílem bylo vytvořit novou hnízdní příležitost pro pár čápů bílých, který se zhruba před dvěma roky usadil na nedalekém sloupu elektrického vedení v obci. Původní hnízdo bylo čápy však vpleteno přímo do živých vodičů, a tak muselo být z bezpečnostních důvodů sejmuto a přemístěno jinam.

Čáp bílý patří mezi zákonem zvláště chráněné druhy, a tak dostal správce sítě za úkol zajistit na své náklady hnízdní podložku náhradní, novou. Celá akce vyšla zhruba na 180.000,- Kč. „Musím přiznat, že je radost, když se spolupracuje s profesionály a na akci máte jak odpovídající techniku, tak zkušené profesionály. Tým stavbyvedoucího f. SEG Plzeň Zdeňka Kacíře předvedl naprosto perfektní a profesionální akci od A až po Z, přičemž Dobrovolný ekologický spolek Ochrana ptactva tentokrát pouze akci metodicky řídil. Na výrobě hnízdní podložky a koordinaci jednotlivých akcí se pracovalo necelý měsíc a postavení sloupu, jeho zabetonování a osazení hnízdní podložky pak zvládla firma SEG Plzeň v Dešenicích za necelé dvě hodiny,“ komentoval celou akci Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku Ochrana ptactva. A pokračuje: „My už jen následně osadíme na kovový rošt imitaci rozestavěného hnízda a budeme všichni doufat, že se čápi do Dešenic s jarem zase vrátí a novou hnízdní podložku obsadí.“

Akce byla realizována díky obci Dešenice a paní starostce Lence Sýkorové z rozhodnutí příslušného orgánu ochrany přírody Plzeňského kraje, za metodického dohledu DES OP Plzeň a finančního krytí Nadace ČEZ, pro ČEZ a správce rozvodné energetické sítě.

„Děkuji všem zúčastněným, hlavně obci Dešenice a firmě SEG, jelikož bez jejich přičinění a spolupráce by to nebylo,“ uzavírá Karel Makoň.

zdroj: Karel Makoň, Dobrovolný ekologický spolek Ochrana ptactva