V dětství byla znásilněna a šikanována. Teď mladá žena trpí celou řadou zdravotních obtíží a potřebuje pomoc
Jana s pejskem, foto: Jana Popelková
Jana s pejskem, foto: Jana Popelková

V dětství byla znásilněna a šikanována. Teď mladá žena trpí celou řadou zdravotních obtíží a potřebuje pomoc

31 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Člověk si ani neuvědomuje, kolik štěstí v životě má, dokud si nepřečte o osudu někoho, na koho se štěstěna zas tak často neusmála. Někým takovým je třeba paní Jana z Domažlicka, se kterou se osud skutečně nemazlil.

„Jako dítě jsem byla v devíti letech znásilněna a také tvrdě šikanována kvůli naslouchátku a brýlím,“  jde bez nějakých okolků rovnou k věci dvaatřicetiletá Jana. Většině z nás tuhne krev v žilách už jen při představě z první věty. Tou však v případě Jany vše teprve začalo. Objevily se deprese úzkosti a nespavost v důsledku posttraumatické poruchy. Tyto obtíže Janu provází dodnes.

Ani to ale není všechno. Narodila se s křivými prsty, má artritidu a od dětství i problémy se sluchem. „Už na základce jsem začala mít pohybové problémy s koleny. Jedno už mám operované, druhé je ale taky špatné. Kvůli vrozené vadě mám i špatné kotníky,“ vypráví Jana a bohužel v podobném duchu i pokračuje: „Přidaly se problémy se zády, skolióza a spolu s ní se objevily i silné bolesti. Jsou dny, kdy je člověk rád, že udělá to nejnutnější, postará se o zvířata i o sebe. Zbytek musí jít stranou.“

Každému musí být jasné, že mladá žena bere mnoho léků. Ty však podle jejích slov mají mnoho nežádoucích účinků. Nejvíce ji trápí přibírání na váze po kortikoidech. K tomu je tu tachykardie, nízký tlak a cukrovka 3. typu. „Opravdu cukrovku nemám z toho, že bych byla nenažraná a necvičila. Dříve jsem se více hýbala a má postava byla jiná. Bohužel jsem ve stadiu, kdy mohu cvičit jen tak, jak mi to dovolí můj zdravotní stav, a ne tak, jak bych chtěla já,“ vysvětluje Jana a je znát, že si kvůli nadváze už určitě zažila a vyslechla své.

Jana o sobě říká, že jí střídmě a věnuje se rehabilitačnímu cvičení, jak jen může. V pohybu jí ale limituje především artritida. Kvůli ní například nemůže nosit těžké věci. „Denně chodím v práci a pak s pejsky,“ popisuje svůj boj s nadváhou Jana, která dříve pracovala jako asistentka pedagoga. Dnes jí však zdravotní stav umožňuje jen práci v chráněné dílně.

Ta se nyní rozhodla založit sbírku na portále Donio (odkaz ve zdrojích pod článkem). Výtěžek by jí měl pomoci zlepšit její zdravotní stav. „Založila jsem sbírku, protože chci aktivně změnit svůj zdravotní stav, zlepšit pohyblivost kloubů i svalů. K tomu by mi mohly pomoci pravidelné masáže, cvičení v bazénu i saunování. Ráda bych si pořídila zdravotní matrace, které by měly potlačit nesnesitelné bolesti zad, a chodítko, které mi pomůže více chodit,“ vysvětluje Jana, na co potřebuje finanční prostředky, a dodává, že miluje přírodu a ráda v ní tráví čas.

Jana zároveň vysvětluje, že potřebuje také dohled trenéra, který by ji dokonale naučil taková cvičení, která jí pomohou a neublíží. Výtěžek ze sbírky by využila i na potravinové a léčebné doplňky, nebo dokonce injekce do kloubů.

Jana by také ráda rozptýlila případnou nedůvěru veřejnosti. „Než se sbírka zveřejnila, musela jsem sehnat všechny lékařské zprávy a musela jsem doložit i doporučení k terapiím,“ vysvětluje. Každý podle Jany někdy potřebuje pomoc ostatních a ona ji potřebuje právě nyní.

Janina sbírka probíhá právě v těchto dnech na portále Donio. Odkaz najdete ve zdrojích pod tímto článkem.

zdroje: