Zeměpisný kvíz: Dokážete seřadit kopce a hory podle nadmořské výšky?
Šumava, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay
Šumava, ilustrační foto, zdroj foto: Pixabay

Zeměpisný kvíz: Dokážete seřadit kopce a hory podle nadmořské výšky?

31 března, 2024 0 Od Pavel Žižka

Dnes tu máme opravdu vykutálený kvíz. Zeměpisní fajnšmekři si jistě přijdou na své. Řeč bude o kopcích a o horách. Jestli vás už teď bolí nohy při pomyšlení na pořádný výšlap, zamyslete se nad tím, jak potrénujete mozek, až budete přemýšlet, který kopec je vyšší než jiný. Tohle prostě bude výzva!

A pro každého, kdo nemá co do činění s Plzeňským krajem, hned dvojnásobná. Všechny kopce a hory v kvízu totiž leží v Plzeňském kraji. Obyvatelům našeho kraje by všechny měly být velmi dobře známé, a tak věříme, že všech osm zvládnou seřadit správně. Kdo to ale u nás za Plzní nezná, ten to bude mít vskutku těžké.

Nebojte, nápovědu jsme vám do kvízu také dali. Nadmořské výšky jednotlivých vrcholů by vám měly pomoci. Pokud ani ty nepomohou ke stoprocentnímu výsledku, zkuste náš kvíz nasdílet vašim kamarádům nebo ostatním členům vaší rodiny. Uvidíte, že při zjišťování, kdo je opravdovým zeměpisným mistrem, zažijete spoustu zábavy.

Pokud vám poučení z kvízu nestačí, máme pro vás ještě dvě zásadní informace. Jak jste asi už pochopili, nejvyšším bodem celého Plzeňského kraje je Velká Mokrůvka. Tyčí se do nadmořské výšky 1370 metrů, čímž ji překonává jen několik málo šumavských vrcholů. Na české straně je to především Plechý. Nejvyšší vrchol Šumavy pak najdete jen kousek od Železné Rudy, ale za státní hranicí. Je jím Velký Javor. Ale zpátky do Plzeňského kraje. Pokud vám vrtá hlavou, proč není Velká Mokrůvka oblíbeným trofejním kopcem pro turisty, hledejte za tím její odlehlost. Vždyť leží na samé hranici nad Luzenským údolím. Žádná značená cesta na ni ani nevede, takže ukáznění turisté mají smůlu. Kdo se však v době, kdy se sem smí, vydá třeba na Březník, ten se pohledem na nejvyšší vrchol Plzeňského kraje pokochat může.

A vzhůru dolů, tedy k nejnižšímu bodu v našem kraji. Tím je údolí Berounky u obce Čilá, tedy v místech, kde tato řeka vtéká do Středočeského kraje. To se bavíme o nadmořské výšce pouze 250 metrů. Mimochodem, jen kousek po proudu leží světoznámé Skryje a zbytky kdysi veledůležitého královského hradu Týřova. Ale to už se bavíme o Středočeském kraji…

zdroje: