V Domažlicích bude stálé odběrové místo pro dárce krve
Dárcovství krve, ilustrační foto, zdroj: Pixabay
Dárcovství krve, ilustrační foto, zdroj: Pixabay

V Domažlicích bude stálé odběrové místo pro dárce krve

6 února, 2023 0 Od Pavel Žižka

Krve a jejích dárců není nikdy dost. Nemocnice s tímto problémem bojují dlouhodobě a se střídavými úspěchy. V Domažlicích se pro jaro chystá novinka, která dárcům z celého regionu zvýší komfort a povede k rozšíření jejich řad. Domažlická nemocnice na jaře zprovozní stálé odběrové místo. Odběry krve bude provádět každé úterý dopoledne.

Už jsou připraveny prostory i vybavení jako odběrová křesla či váhy. „O přesném termínu zprovoznění budeme včas informovat na webu či facebooku,“ říká mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška s tím, že do budoucna se v Domažlicích plánují i odběry plazmy.

V současnosti mohou obyvatelé Domažlicka darovat krev na transfuzní stanici v Klatovech. Ve spolupráci s Českým červeným křížem jsou pak zajištěny odběry ve frekvenci jednoho až tří měsíců takzvaným výjezdovým způsobem. „Vyjíždíme přímo za dárci a odběry provádíme blízko jejich bydliště. Jezdíme třeba právě do Domažlic, do Klenčí, Horšovského Týna, Staňkova nebo do Bělé nad Rabuzou, kde k odběrům využíváme nejčastěji prostory škol,“ připomíná současné možnosti dárcovství MUDr. Jana Zítková, vedoucí lékařka transfuzního oddělení Klatovské nemocnice, které tyto výjezdy zajišťuje. A zajišťovat i nadále bude.Nové odběrové místo nabídne vysoký komfort a pohodlí a navýší se jím kapacity odběrů v regionu. A hlavně se očekává, že stálé místo a provozní doba přilákají i nové dárce a omladí se dárcovská základna.

„Doufáme, že stálé odběrové místo, které doplní již zaběhnuté výjezdové odběry, osloví přímo v Domažlicích nové zájemce o bezplatné dárcovství krve. Ideálně z řad mladých lidí a střední generace, protože bez přílivu nových dárců by v budoucnu čelily transfuzní stanice a to nejen v našem kraji velkým těžkostem,“ doufá v souvislosti s novinkou Jana Hořeňovská, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Domažlicích, jehož členové a zaměstnanci pomáhají s mobilními odběry a propagací bezplatného dárcovství krve v regionu.

Krev odebranou v Domažlicích bude zpracovávat pro konečné využití transfuzní pracoviště Klatovské nemocnice. Jím zpracovanou krev používají nemocnice v Klatovech, v Domažlicích a ve Stodu. V případě krizových situací poskytuje příležitostně klatovská transfuzka krev i nemocnicím v Praze. Zdravotníci krev využívají při léčbě pacientů s potížemi krvetvorby a nemocemi krve, dále při operacích nebo po úrazech, při nichž dojde k velké ztrátě krve. Krevní transfuze tak pomáhají nejen uzdravovat, ale mnohdy přímo zachraňují životy.

zdroj: Nemocnice Plzeňského kraje