V Plzni bude k vidění unikátní modelové kolejiště
Modelová železnice, zdroj foto: Klub železničních modelářů Plzeň
Modelová železnice, zdroj foto: Klub železničních modelářů Plzeň

V Plzni bude k vidění unikátní modelové kolejiště

21 října, 2023 0 Od Pavel Žižka

Zhruba 600 metrů kolejí vedoucích zmenšenou krajinou, a to i ve skrytých úsecích, téměř 50 unikátních vlakových souprav, tři velká a tři menší nádraží, tunely, lávky, do detailu propracovaný skalnatý i rovinatý terén, modely domů, stromů, keřů a celková plocha 140 metrů čtverečních. Tak vypadá modelové kolejiště, které bude k vidění od 16. listopadu do 17. prosince 2023 v plzeňských Skvrňanech.

Na jednu z největších expozic v republice, a vůbec jedinou na západě Čech, zve Plzeňský klub železničních modelářů. Součástí výstavy budou ukázky modelářské práce, ukázky ze stavby kolejiště, široká nabídka vystavených modelů a další.

„Máme zázemí v budově v ulici Karla Steinera 10/A. To prošlo v roce 2017 rekonstrukcí, kvůli covidu pak ale byly výstavy v letech 2019 a 2020 zrušeny a otevřít jsme po nucené pauze mohli znovu vloni, kdy přišlo přes deset tisíc lidí. Kolejiště se nám podařilo rozšířit o zhruba 40 metrů čtverečních, aktuální plocha tak je 140 metrů čtverečních. Jsme hrdí na to, že vše, co lidé vidí, je postavené modelářskou technikou, ručně, součástí nejsou žádné kupované celky,“ přiblížil Jiří Baudis z pořádajícího klubu.

Výroba železničních modelů, například vagonu či lokomotivy, přitom zabere desítky hodin a bez opravdového nadšení a trpělivosti by to nešlo. Plzeňský klub železničních modelářů, jenž je pobočným spolkem a funguje pod Svazem modelářů České republiky, má 32 členů, nejmladšímu je sedm let, nejstaršímu 75.

Výstava železničních modelů, modelového kolejiště a příslušenství bude otevřena vždy ve čtvrtek a v pátek od 15 do 18 hodin, v sobotu a v neděli od 9 do 18 hodin. O sobotách a nedělích jsou připraveny doprovodné akce, mj. prodej modelů a příslušenství, výměnná setkání, prezentace modelů firem a další. Školky i jiné větší skupiny se mohou objednávat na prohlídku i mimo otevírací dobu pro veřejnost, a to na telefonu 739 45 45 45. Kompletní informace jsou na www.kzmplzen.eu.

zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň