V Plzni je k vidění ledový betlém
Ledový betlém v Plzni na Doubravce, zdroj foto: ÚMO Plzeň 4
Ledový betlém v Plzni na Doubravce, zdroj foto: ÚMO Plzeň 4

V Plzni je k vidění ledový betlém

5 prosince, 2023 0 Od Pavel Žižka

Speciální ledový betlém je k vidění v Habrmannově parku v Plzni na Doubravce. Nainstalován sem byl o uplynulém víkendu v rámci rozsvícení vánočního stromu. Sochy Marie, Josefa, malého Ježíška v kolébce, berana a oslíka před bránou s kometou by vzhledem k aktuálnímu počasí mohly vydržet až do příštího týdne.

Záležet bude samozřejmě také na tom, zda budou lidé respektovat to, že se soch nesmějí dotýkat. V opačném případě totiž postupně ztrácejí své kontury.

Sochu oslíka vyřezal z metrového ledového kvádru o váze 125 kilogramů přímo před návštěvníky rozsvícení vánočního stromu Petr Šťastný z Ice Faktory. Výroba ledového betléma zabrala několik dní. Jen výroba ledu ze speciálně filtrované vody pro jeden metrový kvádr trvá čtyři hodiny. Takových kvádrů však bylo zapotřebí celkem osm. „Jakmile je led připravený, musíme jej za pomoci speciálního jeřábu naložit na transportní ledařský vozík a poté kvádr vždy upravit pásovými pilami na požadované rozměry. Dále je třeba vždy kvádr uskladnit, než se vyrobí všechny ostatní. Musí se také nakreslit plán, jak budou sochy vypadat. Teprve pak přichází na řadu vyřezávání soch, na které musíme mít speciální ostré nářadí,“ popisuje proces Lukáš Toušek z Ice Faktory. Ani tím ovšem práce nekončí. „Když máme sochy připravené, je potřeba je důkladně zabalit a samozřejmě pak následuje samotný transport, který je také velmi náročný,“ dodává Lukáš Toušek. Stačí náhle zabrzdit a už hrozí poškození soch. Ideální teplota pro uchování ledové sochy je -8°C. Několik dnů vydrží sochy i při teplotě kolem nuly. Důležitá je samozřejmě kázeň obdivovatelů.

Poslední ledovou sochu oslíka vytvořil před zraky návštěvníků akce Petr Šťastný z Ice faktory. Připravený měl metr vysoký kvádr o váze 125 kg. „Vyřezávání betlému zabralo celkem 11 hodin. Člověk musí být velmi opatrný, led je velmi křehký a samozřejmě je potřeba mít speciální ostré nářadí,“ popisuje Petr Šťastný. Na jednu menší ledovou sochu je potřeba 2 kubíky destilované vody, led se vyrábí 4 dny. Ideální teplota pro uchování ledové sochy je -8°C. Několik dnů vydrží sochy i při vyšší teplotě, záleží však na tom, jestli lidé respektují fakt, že se soch nesmějí dotýkat.

zdroj: Mgr. Věra ZILVAROVÁ, ÚMO Plzeň 4 (tisková zpráva)